Zekat

Taksitli Olarak Zekât Verilir Mi?

Kur’an-ı Kerim’de zekâtın kesinlikle farz olduğu vurgulanmış ve zekât verilmesi gerektiği öğütlenmiştir. Hadisi şeriflerde ise zekâtla ilgili olarak zekâtın kimlere verileceği, kimlerin vereceği ve ne kadar verilmesi gerektiği gibi konulara değinilmiştir. Ancak Peygamberimiz zamanında inen ayetlere ve yaşanan olaylara bakıldığında zekâtın nasıl verilmesi gerektiği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı ve günümüzdeki gibi taksitli zekât konusu gündeme gelmediği için bu konuda edinilen bilgiler yeterli değildir.

Zekâtın nasıl verilebileceği konusunda eskiden beri yaygın olan görüşe göre ihtiyaç sahibi olan kişilere zekât bir seferde verilmekte idi. Günümüzde ise zekât verecek olan kişilerin mallarından elde ettikleri gelirlerin belirli sürelerde ele gelmesi ve hazırda toplu bir zekât parası olmaması gibi nedenlerden dolayı âlimlerin içtihadına ve Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre zekât taksitle de verilebilir.

 

Zekâtın Nasıl Verilmesi Gerekir?

 

Zekât ibadetinde gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişileri arayıp sormak gerekir. Çünkü günümüzde fakir gibi görünen ancak durumu gayet iyi olan insanların var olması zekât verirken dikkatli olmayı gerektirmektedir. Zekât verilirken karşıdaki kişiye güzel bir üslup ile verilmelidir. Eğer İslam dini için cihat eden bir kuruma verilecekse zekâtın verileceği kurumda araştırılmalıdır.

Zekât vermek için belirli bir süre yoktur. Ancak fitre denilen sadaka Ramazan ayının sonunda verilmelidir. Fitre ile zekât karıştırılmamalıdır. Zekâtın verilme zamanı nisap miktarına ulaşan malların üzerinden bir yıl geçmesi iledir. Bu vakit tamamlandığında zekât verilebilir. İsteyen mal sahipleri bu süreyi tamamlamadan da mallarının zekâtını verebilir.

Zekât verirken karşıdaki kişiye zekât olduğunu açıktan söylemek riya değildir. Ancak karşı tarafın durumunu düşünen kişilerin hediye olarak da vermesi caiz görülmüştür. Ancak zekâtı alan tarafın zekât olduğunu bilmesi ve zekât verenin de zekât alanın zekâtı aldığını görmesi gerekir. Ayrıca bazı durumlarda vekilde tayin edilebilir.

 

Çalışan Birine Zekât Verilebilir Mi?

 

Günümüzde çalışan sayısı oldukça artmıştır. Ancak İslam dininin koymuş olduğu sınırlar çerçevesinde çalışan kişi asli ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kazanıyor ve elinde bu kazandığından başka bir şey kalmıyorsa çalışan kişiye zekât verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir