İslami Bilgiler

Resim Bulunan Odada Namaz Kılınır mı

Namaz kılarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar; farzlar, vacipler, sünnetler ve namazın adabıdır. Bundan sonrasında namazın mekruhlarından uzak durmak gerekir. Şundan dolayı mekruh; meydana getirilen ibadetin sevabını azaltır. Her ibadetin mekruhu vardır ve bunları öğrenip kaçınmalıyız. Mekruhu daha anlaşılır hale getirmek için şu şekilde düşünebiliriz. Mekruh adeta tabir yerinde ise defo gibidir. Mesela defolu bir elbise giyilir, iş görür sadece elbet sahibinin hoşuna gitmez. Ürünün standardını düşürür. İşte ibadetlerdeki mekruh ta bunun gibidir. Mekruhlarına dikkat edilmeyen ibadetler de malanın hoşuna gitmemektedir. Bundan dolayı mekruhları bilip ona nazaran hareket etmek en önemli hususlardan birisidir.
Namaza duran müminin sağ, sol ayrıca ön ve arka tarafında duvara asılmış yada yapılmış canlı resminin bulunması mekruhtur. Sadece namaz kılan kişinin ayakları altında yada oturmuş olduğu yerde bulunan canlı resimleri uzuvları seçilemeyecek kadar ufak olursa yada bu resimlerin başları kesilmiş olursa yada da resmin üstü tamamen silinmiş yada örtülmüş olursa o süre mekruh olmaz.
Namazda kişinin cüzdanında bulunan, elbisesinin ceplerinde bulunan kısaca üstünde görünmeyen fotoğraf olması, yüzük taşına işlenmiş sadece belli belirsiz olan resimlerin olması mekruh sayılmaz. Ayrıca; Ağaç, çiçek, bulut, güneş, ev, otomobil benzer biçimde cansız resimlerin bulunması da gene mekruh değildir.
Kişinin üstünde canlı resmi olması durumunda namaz kılması yada canlı resmi bulunan yere secde etmesi mekruhtur. Sadece ayaktan bakınca azaları belli olmayacak şekilde minik olan fotoğraf mekruh olmaz.
Yerde serili bir örtü üstünde canlı resmi olsa fakat fotoğraf bulunmayan tarafta namaz kılınırsa bu mekruh olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir