İslamda Aile

Nişan Yüzüğü ve Nişan Merasimi

Evlilik sürecinde erkekle kızın yada kadının evleninceye kadar ki geçirdiği bir ekip süreç bulunmaktadır. Bu süreçlerin bazısı örfi kısaca adettendir. Adetler ise İslam dininde şeriata zıt olmadıktan sonrasında muhkemdir. Kısaca o adetler tabir yerinde ise din tarafınca da pozitif yönde karşılanır ve tatbikine devam edilir. İşte bu kabilden bir adam bir kıza talip olduğunda kızın cevabı pozitif olursa bu aşamaya söz kesme denilir. Bundan sonrasında nişan merasimi yapılır.

Nişan merasiminde erkelerle hanımefendilerin ayrı odalarda bulunmaları ve merasimde kızın yüzüğünün bayanlar odasın da, erkeğin yüzüğünün ise erkeler odasın da, takılması uygun olur. Nişan merasiminin de İslami usul ve esaslara uygun olarak yapılması gerekmektedir. Sadece nişan tamamen aile içinde ve aynı ortamda bulunan kişiler birbirine nikâh düşmeyen mahrem kişiler aynı odada yüzük takabilirler. Nişanda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus adamın takacağı yüzüktür. Genel anlamda alyanslar ekip olarak satıldığından ve altın olarak yapım edildiğinden gafletle bir çok şahıs maalesef altın yüzük takmaktadır. Hâlbuki altın erkeğe daima haramdır. Takılan yüzüğün nişan yüzüğü olması onu haram olmaktan çıkarmaz. Bu yüzden adamın gümüş yada platin benzer biçimde bir yüzük takması dinen daha doğrudur.

Nişan merasiminden sonrasında, nikâhlarının da yapılmaları , erkekle kızın görüşmeleri sıklaşacağından görüşmelerinin dinen sakıncalı olmaması için doğru olacaktır. Bu yüzden ilk olarak ülkemiz hukukunu göz önüne alarak resmi nikâhın bir an ilkin yapılması ve arkasından da dini nikahın yaptırılması doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir