İslami Bilgiler

Müdrik ve Mesbuk Kimlere Denir

Müdrik namazın en başından en sonuna kadar bütün rekâtları imam ile kılan kişiye denir. İlk rekâtın rükûsuna yetişen kimse de o rekâta yetişmiş olduğundan müdrik olmuştur.
İmama namazın başlangıcında değil, ortasında ya da sonunda, örneğin bir iki yada üç rekât kılındıktan sonrasında ya da son oturuşta uyan hiç kimseye mesbuk denir. Mesbuk tek başına namaz kılıyorsa yetişemediği rekâtları da o şekilde kılar. Bir kimse eğer imama sabah namazının ikinci rekâtında yetişirse tekbir alı ve susar. Son oturuşta yalnız et-tahiyatü’yü okur, imama sağına ve soluna slm verince ayağa kalkar, İmama ile kılmadığı birinci rekâtı kılmaya adım atar. Subhaneke ve euzu besmeleden sonrasında Fatiha ve zammı sure okur. Rükû ve secdeye gider namazını tamamlar.
İmam daha selam vermeden ilkin mesbukun ayağa kalkıp kalan kısımları tamamlaması uygun değildir. Sadece meshetmiş ve meshin müddetinin çıkmasından, vaktin çıkmasından, güneşin doğmasından ya da önünden birinin geçmesinden kaygı eden kimse teşehhüt miktarı oturduktan sonrasında imam merhaba vermeden kalkabilir. İmam-Azam’a nazaran Mesbuk kurban bayramı namazında, selamdan derhal sonrasında alınan teşrık tedbirlerini imamla beraber alır sonrasında ayağa kalkar geri kalan rekâtları tamamlar.
Mesbuk her ne kadar yetişemediği rekâtları tek başına kılıyorsa da, esas itibari ile namazı gene imama tabiidir. Bu nedenle mesbuka bir başkası gelip uyamaz, cemaat olması imkansız. Zira mesbuk kendisi bir imama uymuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir