32 Farz

Kelime-i Tevhid

Kelime-i tevhid, tevhid kelimesi yani birlik ve teklik kelimesi anlamına gelmektedir. Tevhid Allah’ın var olduğunu ve bir olduğunu kabul etmek anlamına gelmektedir. Kelime-i tevhid ise bunun nişanesi olarak ‘’La ilahe ilallah’’ demektir. İslam’a girmenin anahtarı olan kelime-i tevhid İslam dininin de en önemli temeli sayılmaktadır. Allah’tan başka tanrı olmadığını vurgulayan bu kelimenin içerisinde binlerce gizli anlam vardır. Âlimler kelime-i tevhidin içerisindeki sırları saya saya bitirememişlerdir. Tevhid kelimesini söyleyen kişiye ‘’mutevahhit’’ denilir. Bu birleyen anlamına gelmektedir. Kelime-i tevhid sadece Allah dışındaki tanrıları reddetmek anlamına gelmez. Aynı zamanda heva ve hevese uymayı, şeytanı ve kötülükleri de reddeder.

 

Kelime-i Tevhidin Faziletleri

  • Kelime-i tevhid Allahu Teâlâ’nın bir ve tek olduğunu vurguladığı için müminlerin imanının tazelenmesini sağlar. Kelime-i tevhidi bol bol zikreden kişinin kalbine iman yerleşir.
  • La ilahe illallah demek kişinin kalbindeki kötülükleri siler ve ibadetlerindeki ihlasını artırır. Yüzünü nurlandıran kelime-i tevhid kalbi Allah nuruyla doldurur ve bunu söylemeye devam eden kişinin kalbinde Allah’tan başka kimse kalmaz.
  • La ilahe illallah demek sıkıntıları ve belaları def eder.
  • Kelime-i tevhidi söyleyen kişi haramlardan korunmuş olur. Allahu Teâlâ bütün yollarını hayra açar.
  • La ilahe illallah diyen eğer ihlaslı olarak söylerse haramlardan korunur.
  • Dinin emirlerinden çıkmayan biri olup da ‘’la ilahe illallah’’ diyen kişiden Allahu Teâlâ razı olur.

Kelime-i tevhid yatarken, otururken ve ya namaz sırasında söylenebilir mi?

 

Kelime-i tevhid dua niyetiyle ve Allahu Teâlâ’ya sığınma niyetiyle söylenebilir. Yatarken ve ya otururken kişinin kendisi duyacak kadar kelime-i tevhid çekilebilir. Namazdan sonrada kelime-i tevhid çekilebilir.

 

Kelime-i tevhidin sayısı fazla olursa bir şey olur mu?

 

Namazlardan sonra çekilen ve ya hatmi tehlîl için okunan kelime-i tevhidin sayısı bellidir. Bu sayıdan fazla ve ya eksik olmamasına dikkat edilmelidir. Ancak fazla çekilmesi durumunda da bir sakınca olmaz.

 

Televizyon izlerken ve ya eğlence ortamı gibi yerlerde kelime-i tevhid çekilir mi?

 

Televizyon izlerken ve ya müzik çalarken ya da eğlence ortamında kelime-i tevhid çekmek caiz değildir. Ancak sokakta giderken ve ya çarşı pazarda yürürken çekilen kelime-i tevhitten dolayı bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir