Zekat

Gayri Müslimlere Fitre ve Zekat Verilir mi

Zekat ve fitre müslüman olmayanlara verilmez. Bundan dolayı zekat müslim olan fakirlerin hakkıdır. Bir hadis-i şerifte: “Zekatı, fakirler için zengin müslümanlardan alarak dağıtınız.” buyurmuştur. Bunun için müslüman olmayanlar zekatla yükümlü değillerdir. Bu yakarma, müslümanlara ilişik dini içtimai bir görevdir. Bu göreve ortaklık etmeyenlerin bundan yaralanma hakkı olması imkansız.
Yalnız İmam Züfer, zekatın zımmilere (İslam idaresi altındaki gayri müslimlere) de verilemsini caiz görmüştür. Zira zekattan maksad, bir yakarma yolu ile muhtaç kimseleri ihtiyaçtan kurtarmaktır. Bu maksad da, yoksul zımmilere zekatı vermekle elde edilir. Bununla birlikte nafile sayılan sadakaların zımmilere verilebileceğinde ittifak vardır.
Ek olarak kalbleri İslâma ısındırılacak olan gayr-i müslimlere de zekat ve fitre verilebilir.
“Müellefe-i kulûb” olarak malum bu kimseler, kalbleri İslâma ısındırılmak istenen, kötülüklerinden güvenilir olunmaya çalışılan yada herhangi bir halde Müslümanlara faydası dokunması umulanlardır. Hanefi mezhebi fakihleri, Hz. Ömer’in (r.a.) bir içtihadına dayanarak bu maddenin Peygamberimizden (a.s.m.) sonrasında tatbikattan kalktığını ifade ederler. Hanbelî mezhebi âlimleri ise müellefe-i kulûb hükmünün bâki bulunduğunu belirterek, bu kabil kimselere de zekâttan hisse ayrılabileceğini söylerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir