Zekat

Fitre Sadakası Nedir

Fitre sadakası Ramazan ayının sonunda malların nisap miktarına ulaşması sonucu fakirlere verilen sadakadır. Orucun bitmesinden dolayı verildiği için zekatül fıtr, bedenin oruçla temizlenmesi anlamında zekatül beden isimleri ile de bilinmektedir. Sadaka-i fıtr olarak da bilinen bu sadaka için şu şartların sağlanması gerekir:

  • Ramazan ayının sonuna yetişmiş olmak
  • Asli ihtiyaçların dışında nisap miktarına ulaşan bir malın olması

Sadaka-i fıtr halk arasında fitre olarak da bilinmektedir. Vacip hükmünde olan bu sadaka Ramazan bayramına kavuşmuş olmanın verdiği şükrü ve tutulan oruçların kabulü için verilmektedir. Ramazan bayramından önce verilen bu sadaka fakirlerinde bayram coşkusunu yaşamasını sağladığı için toplum açısından faydalı bir
ibadettir.

 

Kimler Fitre Sadakası Verebilir?

 

Fitre vermek isteyenlerin şu şartları taşıması gerekmektedir:

  • Müslüman olmak: Müslüman olmayan kişiler için fitre sadakası vacip bir ibadet değildir. Müslüman olan kişilere Allahu Teâlâ tarafından Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur: “Onların mallarında muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır.” (1) Zariyat Suresi, 24 Bu ayeti kerimede ‘’Onlar’’ kelimesi ile Müslümanlara işaret edilmiştir.
  • Hür olmak: Hür olmayan kimselerin fitre sadakası sahipleri tarafından verilir.
  • Nisap miktarınca malın olması: Fitre sadakası verecek olan kimsenin asli ihtiyaçlarının dışında kalacak şekilde kendine ait mallarının olması gerekir. Nisap miktarına ulaşmayan maldan dolayı fitre verilmeyebilir. Verilirse de sevap işlenmiş olur.

Akıl hastası olan, yaşı tutmayan ancak nisap miktarınca malı olan kimselerin ise verecekleri fitre sadakası vasileri tarafından kendi mallarından verilir.

 

Kimlere Fitre Sadakası Verilmez?

 

Akrabalar fitre veremeyecek kadar fakir olan çocukları, torunları için fitre veremez. Bir erkek eşi ve büyümüş olan oğlu içinde fitre veremez. Ancak eşi ve oğlu ile birlikte oturuyorsa onlardan izin alarak fitre vermesi caiz olur. Fitre verecek olan kişi usul ve für’usundan olan kimselere fitre veremez. Usul kendisinden büyük olan babası, dedesi, annesi, ninesi gibi kişilerdir. Für’u ise eşi, çocukları ve torunları gibi kişilerdir.

 

Fitre Ne Kadar Verilir? Nasıl Verilir?

 

Fitre kime vacip olduysa elde ettiği gelire göre 4 farklı miktar üzerinden hesaplanarak verilebilir:

  1. Buğday ve ya buğday unundan vacip olan fitre yarım sa’ yani 520 dirhemdir.
  2. Arpa ve ya arpa unundan vacip olan fitre 1 sa’ yani 1040 dirhemdir.
  3. Kuru üzümden vacip olan fitre 1 sa’ yani 1040 dirhemdir.
  4. Kuru hurmadan vacip olan fitre ise 1 sa’ yani 1040 dirhemdir. En maliyetli olanı hurmadır.

Fitrenin yukarıdaki miktarlar şeklinde verilmesi mümkün olduğu gibi değerin para olarak ödenmesi de mümkündür. Hatta para olarak ödenen fitre daha makbuldür. Fitre bir fakire verilebilir. Miktar birkaç fakire dağıtılamaz. Fitresi fazla olmayan kişiler yine kendisi gibi olan kişilerle birleşerek fitrelerini toplu bir şekilde verebilirler. Fitre fitreyi verecek olan kişinin kendi muhitindeki insanlara verilmelidir. Başka yerlere göndermek mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir