İslami Bilgiler

Elektro Şok İle Hayvan Kesilir mi

Hayvanların kesim şekilleri içinde bulunan elektroşok yönteminin caiz olup olmadığı mevzusu günümüz fıkıh problemleri arsında yer verilmiştir.
Çağımızda bilhassa batılı ülkelerde hayvana kesilmeden ilkin, elektrik şoku yada karbondioksit gazı verme, tabanca kullanma, başına çekiç yada tokmakla vurma, omuriliğine şiş sokma şeklinde tekniklerle hayvanın sersemleştirilmesi yada bayıltılması sağlanmaktadır. Bunlar içinde elektrik şoku verme uygulaması, vatanımızda de başvurulan bir yöntemdir. Elektroşok nedir? Elektroşok hayvanın daha azca acı çekmesi ve kanın azami düzeyde daha süratli akmasını sağlamak için, kesim öncesinde hayvana belli bir oranda elektrik akımı vermektir. Bir hayvanın etinin dinen helal olabilmesi için, öteki şartlarla beraber, hayvanın kesim esnasında canlı olması ve ölümünün bu kesim işlemi sonucu gerçekleşmesi şarttır. Kesim esnasında canlı olmayan yada kesim işlemi haricinde bir sebeple ölen hayvan, dinen murdar kabul edilir ve eti yenilmez.
Hayvana, kesim esnasında acı çekmemesi ya da daha azca acı hissetmesi amacıyla elektrik şoku uygulanması, ilke olarak mümkün ve caizdir. Bu şekilde sersemletilmiş ya da bayıltılmış hayvan ölü olmadığından, dinî usule uygun şekilde kesilirse eti helal sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir