Namaz Çeşitleri

Akşam Namazının Önemi, Kılınılışı ve Faziletleri

Akşam Namazının Önemi

 

Dinin direği olarak görülen namaz aynı zamanda İslam’ın şartlarından biridir. Bütün Müslümanlar için farz-ı ayn hükmünde olan namaz günlük beş vakit olmak üzere sabittir. Beş vaktin dışında kalan bazı namazlar dışında diğer namazların büyük bir kısmı vacip ve nafile hükmünde olmaktadır. Farz namazlar dediğimiz beş vakit namaz gün içerisinde belirli bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümler sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmaktadır. Adlarından da anlaşıldığı gibi her namaz içerisinde kılınan vakit ile adlandırılmıştır. Akşam namazı da bu namazlardan biridir.

 

Akşam Namazı Ne Zaman Kılınır?

 

Hicret’ten bir buçuk yıl önce farz kılınmış olan namazlardan biri de akşam namazıdır. Miraç hadisesinde diğer beş vakit namazla birlikte farz kılınan akşam namazı 3 rekâtı farz, 2 rekâtı sünnet olmak üzere 5 rekât olarak kılınmaktadır. Namaz vakitleri belirlenirken Peygamberimiz zamanından bu yana 3 vaktin dışında kalan zamanlar tercih edilmiştir. Güneş doğarken, güneş tam tepedeyken ve güneş batarken namaz kılınmaz. Akşam namazı da ikindi vaktinin çıkması ile birlikte kılınan bir namazdır. Güneş batarken değil de battıktan sonra kılınması gerekir.

Şafağın kaybolduğu vakit olarak açıklanan akşam namazı vakti İmam-ı Azam Ebu Hanife’ye göre gökyüzündeki kırmızılığın gitmesi ve ufukta beyaz bir çizginin oluşması anlamına gelir. Ebu Hanife’nin öğrencileri olan İmam Yusuf ve İmam Muhammed’in görüşlerine göre gökyüzündeki kırmızılık gittiğinde ve ufukta beyaz çizgi oluşuncaya kadar akşam namazı kılınmalıdır. Genellikle bu görüşe göre amel edilmektedir.

 

Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

 

Akşam namazının farzı 3 rekâttır. Sünneti ise 2 rekâttır.

İlk olarak 3 rekat farzı kılınır.

 

1.Rekat

 • Namaza başlamadan önce abdest alınır ve kıbleye dönülür. ‘’Niyet ettim Allah rızası için bugünkü akşam namazının farzını kılmaya.’’ şeklinde niyet edilir.
 • ‘’Allahu Ekber’’ diyerek eller erkeklerde kulak hizasına kadınlarda ise göğüs hizasına kaldırılır.
 • Eller erkeklerde göbeğin üzerine kadınlarda ise göğüs üzerine sağ el üstte olmak üzere bağlanır ve Sübhaneke duası okunur.
 • Sübhaneke duasından sonra ‘’Euzübesmele’’ çekilir ve Fatiha Suresi okunmaya başlanır.
 • Fatiha Suresinden sonra ise Kur’an-ı Kerim’den en az 3 ayet olmak üzere zammı süre okunur. Peygamberimizden gelen rivayetlerde, En’am, Tur, A’raf gibi surelerden okuduğu bilinmektedir. Ancak isteyen istediği sureyi de okuyabilir.
 • ‘’Allahu Ekber’’ diyerek rukü’a gidilir. Rüku’da ‘’Subhane Rabbiyel Azim’’ zikri en az 3 kere söylenir.
 • Ayağa kalkarken ‘’Semi’ Allahu Limen Hamideh, Rabbena Lekel Hamd’’ denilerek kalkılır.
 • Tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede en az 3 kere ‘’Subhane Rabbiyel A’la’’ denilir. ‘’Allahu Ekber’’ diyerek oturulur. Bir kere ‘Allahu Ekber’’ diyecek kadar beklenir ve tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede en az 3 kere ‘’Subhane Rabbiyel A’la’’ denilir.

2.Rekat

 • Birinci rekatın secdesinden Allahu Ekber diyerek kalkılır.
 • Besmele çekerek Fatiha Suresi okunur.
 • Kur’an-ı Kerim’den en az 3 ayet olmak üzere zammı sure okunur.
 • Allahu Ekber diyerek rüku’a gidilir. Rüku’da ‘’Subhane Rabbiyel Azim’’ zikri en az 3 kere söylenir.
 • Ayağa kalkarken ‘’Semi’ Allahu Limen Hamideh, Rabbena Lekel Hamd’’ denilerek kalkılır.
 • Tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede en az 3 kere ‘’Subhane Rabbiyel A’la’’ denilir. ‘’Allahu Ekber’’ diyerek oturulur. Bir kere ‘Allahu Ekber’’ diyecek kadar beklenir ve tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede en az 3 kere ‘’Subhane Rabbiyel A’la’’ denilir.
 • Oturuşa geçilerek 2. rekâtın sonunda ‘’Ettehıyyatü Duası’’ okunur.

3.Rekat

 • 2. rekatın oturuşundan kalkılarak kıyam hali alınır. Besmele çekilerek Fatiha Suresi okunur.
 • Kur’an-ı Kerim’den en az 3 ayet olmak üzere zammı sure okunur.
 • Allahu Ekber diyerek rüku’a gidilir. Rüku’da ‘’Subhane Rabbiyel Azim’’ zikri en az 3 kere söylenir.
 • Ayağa kalkarken ‘’Semi’ Allahu Limen Hamideh, Rabbena Lekel Hamd’’ denilerek kalkılır.
 • Tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede en az 3 kere ‘’Subhane Rabbiyel A’la’’ denilir. ‘’Allahu Ekber’’ diyerek oturulur. Bir kere ‘Allahu Ekber’’ diyecek kadar beklenir ve tekrar ‘’Allahu Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede en az 3 kere ‘’Subhane Rabbiyel A’la’’ denilir.
 • ‘’Kade-i Ahire’’ denilen son oturuşa geçilir ve sırasıyla

-Ettehıyyatü duası,

-Allahümme Salli,

-Allahümme Barik ve Rabbena Atina, Rabbena Firli duaları okunur. Dualar bittiğinde başı önce sağa doğru çevirip ‘’ Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah’’ denir. Aynı hareket sola doğru da yapılır. Namazın farzı tamamlanmış olur.  Akşam namazının sünneti ise sabah namazının sünneti gibidir.

 

Akşam Namazının Fazileti

 

Allahu Teâlâ’nın emrettiği ibadetlerin başında gelen beş vakit namazdan biri olan akşam namazı kullar için içinde barındırdığı faziletlerle daha da anlamlı bir hale gelmektedir. İnsan ruhu ve bedeni için ayrı ayrı faziletleri olan ve kulların bilmediği gizli sırlarla dolu akşam namazı Peygamberimiz zamanından bu yana 3 rekât farz 2 rekât sünnet olarak kılınmıştır. Her namazın ayrı ayrı faziletleri vardır. Ancak akşam namazı kulların dertlerine şifa olma konusunda günün Rabbine dönüş anlamına gelir ve bereketli bir namaz olarak kulları sarar sarmalar.

Akşam namazı ikindi vakti ve akşam vakti arasındaki günahların bağışlanmasını sağlar. Günün yorucu ve stresli havasından kulu muhafaza ederek maddi ve manevi sıkıntıları giderir. Vücuda sıhhat vererek hastalıklara şifa olur. Namaz kılmış olmanın sevabını almayı sağlar. Kul ile Allah arasındaki manevi yaşantıyı düzenler. Akşam namazı sonrasında edilen dualar kabul olur.

 

Akşam Namazı Kılanları Neler Bekler?

 

Akşam namazı tam olarak günün bitişine doğru kılınan bir namazdır. Akşam vakti insanlar için günlük işleri, uğraşları bırakarak eve dönme ve gecenin bastıracak olan karanlığından eve sığınma anlamına gelir. Akşam namazı da kullar için bir sığınma ve dua zamanı olur. Gün içerisinde yaşanan bütün sıkıntıları bir kenara bırakarak sadece Rabbine yönelen kul için akşam namazı manevi bir şölendir. Akşam vaktinin girmesi ile birlikte insanlar günün stres ve yoğunluğunu atmak için dinlendirici ve doyurucu şeyler ararlar. Ramazan ayında da orucun bitişinin akşam vaktinde olması bu sebepledir. Kullar için akşam ezanı demek hem maddi açıdan doyma anlamına gelir hem de manevi yönden kulların sıkıntılarından kurtulması anlamına gelir.

“Gündüzün iki tarafında (öğle ve ikindi vakitlerinde) ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde (akşam, yatsı ve sabah vakitlerinde) ise namazı hakkıyla eda et! Muhakkak ki iyilikler, (büyük günahlardan kaçınmak şartıyla) kötülükleri giderir. Bu, ibret alanlara bir nasihattir.”(1)  Kur’an-ı Kerim’de de buyurulduğu gibi kötülüklerden alıkoyma anlamında kullar nasıl ki karanlıktan evlerine sığınıyorlarsa manevi anlamda da sığınmak için akşam namazı kılmaları gerekir. Manevi bir şifa kaynağı olan akşam namazı gün içinde yapılan kötülüklerin, küçük günahların -samimi bir şekilde eda edildiğinde- Allah tarafından bağışlanmasını sağlar.

“Namaz insanın kapısının önünden akan tatlı ve tertemiz bir ırmağa benzer. Günde beş defa o nehre girip yıkanan bir kişinin üzerinde kir namına bir şey kalır mı dersiniz?”(2) Akşam namazı kılmak günün pisliğinden stresinden kulları uzaklaştıracak bir nehir gibi olacaktır. Vücutta biriken bütün sıkıntıları alan akşam namazı diğer namazlar gibi süresi uzun olan bir ibadet değildir. Günün en bitkin hali ile Allahu Teâlâ’nın karşısına çıkan kulların bu namazı kılması Rab ile kul arasında büyük bir bağın oluşmasını sağlayacaktır.

 

Akşam Namazının Faziletleri Nelerdir?

 

 • Akşam namazını kılan kişi günün yorgunluğunu Rabbine ibadet ederek attığı için Allah katında kula hem namaz kılmasından hem de yorgun olduğu halde namazı terk etmemesinden dolayı bir sevap vardır.
 • Akşam namazı kılan kulların manevi sıkıntıları azalır ve Allah katından melekler bu kişiye dua eder.
 • Akşam namazı sofranın bereketli olmasını ve evin içerisinde de bereketin artmasını sağlar.
 • Akşam vakti zikre durmak ve kâinattaki diğer canlılarla birlikte sabah namazında olduğu gibi zikir yapmak Allahu Teâlâ’nım merhametine nail olmayı sağlar.
 • Akşam vakti havanın kararmasına rağmen kulun kalbinin aydınlanmasını sağlayan akşam namazı kulların içini ferahlatır ve yüzlerini nurlandırır.
 • Akşam namazı kılmak Allahu Teâlâ’nım gün içinde sunmuş olduğu sayısız nimete karşı bir şükürdür. Şükreden kulların ise günleri her zaman Allah’ın keremi ile bereketli ve güzel geçer.
 • Yatsı namazı öncesinde kılınan akşam namazı nefse ağır gelen namazlardandır. Ancak kul nefsini yener ve akşam namazını kılarsa Allah tarafından ibadetlerine olan isteği artırılır.
 • Namaz kılmak dinin direği olduğu için akşam namazına devam etmek de dini hayatı kuvvetlendirir. Akşam namazı kılmak dinin temellerinden biri haline geldiği için kulların aksatmaması gerekir.
 • Allahu Teâlâ’ya karşı hamd etmek için akşam namazı kılınmalıdır.
 • Cennete girmek isteyen kullar için dünyadaki cennet hayatını yaşamalarını sağlayan namazlardan biri de akşam namazıdır.
 • Farz namazlardan olmasından dolayı akşam namazı kılmak kulların farzlardan birini yerine getiriyor olmasından dolayı ayrıca sevap kaynağıdır.
 • Akşam namazından sonra edilecek olan dualar bu namazın kılınmış olması ve Allahu Teâlâ’ya olan kulluğun yerine getirilmesinden dolayı kabul edilir.
 • Akşam namazında sadece farzı değil sünneti de kılmak Peygamberimizin bir sünnetini yerine getirmiş olmaktan dolayı ayrıca sevap alınmasını sağlar.
 • Akşam namazı kılan mü’min ruhunun dışında bedeninin de rahatlamasını sağlar.
 • Hastalığı olanlar şifa bulur, borcu olanlar dua ettiklerinde borçlarını ödeme kolaylığına kavuşurlar.
 • Kulu manevi yönden temizleyen ve rahatlatan akşam namazı insanların beden olarak daha sıhhatli ve dinç olmalarını sağlar.
 • Akşam namazı kılan kulların ikindi namazı ve akşam namazı aralığındaki günahları bağışlanır.
 • Akşam namazı kötülüklerden alıkoyduğu gibi kulu iyiye yönlendirir.
 • Kulun ibadetlerine bağlılığını artıran akşam namazı günün bereketini de toplamayı sağlar.
 • Dünyanın geçici güzelliklerinden kurtularak doğruya yönelmek isteyen kullar için akşam namazı büyük bir nimettir.
 • Akşam namazı güzel ahlak sahibi olmayı sağlar.
 • Akşam namazı kılmak bir binanın tuğlalarını dizmek gibidir. Akşam namazı kılmayan mü’minin de binası sağlam olmaz.

Kaynaklar

(1)Hud Suresi, 114

(2)İmam Ahmed, İmam Malik, Nesai, Huzeyme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir