Hac - Umre

Umreye Gideceklere Tavsiyeler

Umre ibadeti birçok kişinin büyük bir heyecan içerisinde çıktığı yolculuklardan biridir. Kutsal topraklara gidiyor olmanın yanında dünyanın kalbinin attığı bir yerde olmanın da verdiği farklılık ile birlikte umre hakkında tavsiyeler edinmek bu yolculuğu daha da güzelleştirecektir. Umreye gitmeye karar verilmesinin ardından bu yolculuk hakkında çeşitli duyumlar alınabilir ancak herkesin deneyimleri farklı olduğu için genel tavsiyelere uymak daha doğru bir davranış olacaktır. Umreye gitmek için hazırlıklara başladıysanız ve gerçekten ihlaslı ve güzel bir ibadet olsun istiyorsanız şu tavsiyeleri deneyebilirsiniz:

  • Umre yolculuğu için gideceğiniz yerler ve yapmanız gereken ibadetler hakkında bilgi edinmeniz hem ibadetlerinizi bilinçli bir şekilde yerine getirmenizi hem de gideceğiniz yerlerde nelerle karşılaşağınızı öğrenmeniz açısından faydalı olacaktır. Mekke ve Medine hakkında kitaplar okuyabileceğiniz gibi umre sırasında yapacağınız her ibadetin anlamına dair bilgilerde edinebilirsiniz.
  • Gideceğiniz yerlerin yabancısı olmanın vermiş olduğu zorluğu ortadan kaldırmak için mutlaka yanınıza pasaportunuzun bir örneğini, önemli belgelerinizi almalısınız. Eğer bir tur şirketi ile kafile halinde gidecekseniz mutlaka kafile başkanınızı dinlemeli ve farklı alanlara açılmamalısınız.
  • Umre sırasında kimi zaman kafilenizden ya da yanınızdaki kişilerden ayrılma ihtimaliniz bulunuyor. Böyle durumlarda hangi ibadeti yapacağınızı bilmediğinizde kalabalıklara uymak sıkıntı oluşturabilir. İbadetlerinizi bilinçli bir şekilde yerine getirmelisiniz.
  • İhrama nasıl girileceğini, neler yapılıp neler yapılmayacağını bilmeniz gerekir. İhramlı iken yapacağınız bazı şeyler ihramdan çıkmanıza neden olabilir. Bu nedenle umreye gitmeden önce ihram kurallarını iyi öğrenmek ve tedbirler almak daha doğru olacaktır.
  • Umre sırasında temizlik kurallarına dikkat edin. Büyük kalabalıkların olduğu yerlerde ihramdan çıkarken gideceğiniz berberden, su içtiğiniz bardaklara kadar kendinize ait olan malzemeler kullanın.
  • Mekke ve Medine’de bulunan ibadet yerlerini ziyaret edecekseniz mutlaka kalabalıkların olduğu vakitleri tercih etmemeye çalışın. Kuşluk vakti ve akşam vaktine doğru olan zamanlarda daha sakin bir ziyaret gerçekleştirebilir ve ibadetlerinizi daha rahat bir şekilde yerine getirebilirsiniz.
  • Umre ziyaretinde etrafınızdaki insanları yok saymayın ve nereli olduklarını sorarak güzel dostluklar kurmaya çalışın.
  • İbadetlerde ve kalabalıklar arasında ilerleme gibi durumlarda sabırlı olun ve dış dünya ile çok fazla ilgilenmeyin. Telefonunuzla ilgilenmek yerine ve ya yiyip içmeye dalmak yerine huşulu bir şekilde Allah yolunda olduğunuzu unutmayın.
  • Yola çıkmadan önce yakınlarınızdan dua ve rızalarını alabileceğiniz gibi yolculukta, umre sırasında, umre bitince ve umre dönüşü gibi zamanlarda mutlaka dua etmeyi unutmayın. Zikir, ibadet ve tefekkür ile dolu dolu bir umre geçirmeye çalışın. Allah bütün dualarınızı kabul etsin. Umrelerinizi cennete giderken attığınız adımlardan saysın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir