Mübarek Geceler

Üç Aylar ve Önemi

Peygamber efendimiz ( sav) ‘’ Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır ‘’ diyerek üç ayların önemini anlatmıştır. Üç Aylar; hicri takvime göre kameri aylardan Receb, Şaban, Ramazan aylarına verilen isimdir. Müslüman alemi için faziletli, bereketli ve kutsal olarak kabul edilir. Üç aylar içinde kandil geceleri ve kadir gecesi yer alır. Receb ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaib kandilidir. Yine Receb ayının 27. Gecesi  İslam dünyası tarafından Mirac Kandili olarak kutlanmaktadır. Mirac kandilinin önemi; beş vakit namaz Müslümanlar için bu gecede farz kılınmış olması ve bu gece indirilen Bakara suresinin ayetlerinde inananlara, ümmedi Muhammedden ayrılmayıp allaha şirk koşmadıkları zaman cennete gidecekleri müjdelenmiştir. Bu nedenle önemi büyüktür. Şaban ayı içerisinde Berat Kandili yer alır. Berat kandilinin önemi, Kuran – ı Kerimin bütün olarak yer yüzüne indirilmeye başlandığı ve Allah’ın rahmet kapılarını sonuna kadar açıp af dileyenleri bağışladığı gecedir. Ramazan ayı müslümanların oruç tuttuğu, peygamber efendimiz ( SAV ) tarafından bin aylardan daha hayırlı olan aydır denilerek kutsallığını ve önemini vurguladığı aydır. Ramazan ayının 27. Gecesi Kadir gecesidir.  Üç aylar müslüman alemi için kutsal olan 5 geceden 4 ünü barındırır.

 

Receb Ayı ;

 

İslam dininden önce de kutsal sayılmaktaydı. Bu ay içinde kabileler arası ateşkes yapılır ve saldırı yapılmazdı. İslam ininin bildirilmesinden sonra bu ay içinde iki mübarek gece inşalara müjdelendi ve Receb ayının kutsallığı devem ettirildi. Allah cc. Regaib ve Mirac Geceleri ile bu ayı şereflendirmiştir.

 

Şaban Ayı ;

 

Bu ay üç ayların ikincisidir. Bu ayın ortasında yani 15. Gecesinde Berat kandili yer alır. Peygamber efendimiz ( sav): ‘’ Allah cc. Bu gece yer yüzü semasına tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarının sayısı kadar günahkâr insanı bağışlar ’’ diyerek bu gecenin önemini anlatmıştır.

 

Ramazan Ayı ;

 

Üç ayların en önemlisi ve en kutsalı olan Ramazan ayı Müslüman alemi için bağışlanma, iradesini köreltme, düşkünlere ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme ve Allaha kulluk etme ayıdır. Müslümanlar bu ayı, gündüz oruç tutarak akşamları ise yoğun ibadet ederek geçirirler.Kuranı kerim bu ay içinde indirilmeye başlanmıştır. Ramazan ayının 27. Gecesi mübarek Kadir gecesidir. Bu faziletlerinden dolayı bin aydan daha hayırlı bir ay olarak nitelendirilir.

 

Üç aylar ;

 

Günahlardan arınma, kendimizle vicdan muhakmesi yaparak eksiklerimizi yanlışlarımız görme, nefsimizi terbiye etme, akrabaya, eşe dosta yardım etmemiz gerektiğini gösteren hayırlı aylardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir