Namaz Çeşitleri

Teravih Namazı ve Önemi

Teravih kelimesi Arapçada ‘’dinlendirmek, rahat ettirmek’’ anlamına gelen ‘terviha’ kelimesinin çoğuludur. İslam dininde Ramazan ayı içerisinde yatsı namazı sonrasında ve vitir namazı öncesinde kılınan sünnet namazlardan biridir. Teravih namazı sünnet-i müekkede yani Peygamberimiz (s.a.v.) bazen yaptığı bazen de terk ettiği namazlardandır. Sahabeden gelen rivayetlere göre Peygamberimiz (s.a.v.) bu namazın Müslümanların üzerine farz olmaması için bazen kılmış bazen de terk etmiştir.

Teravih namazı 20 rekâtlı bir namazdır. Genellikle 2’şerli rekâtlar şeklinde kılınması daha faziletli görülen bu namazda her 4 rekâtta bir dinlenilerek salavat getirilmesinden dolayı teravih adını almıştır. Teravih namazı Ramazan ayı içerisinde kadın erkek herkes tarafından kılınabilir. Peygamberimiz (s.a.v.) ‘’Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (teravih namazını) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (1) buyurmuştur. Teravih namazı hem bir ibadet olduğu gibi hem de cemaatle birlikte kılınan bir namaz olduğu için her kula ayrıca sevap yazılmaktadır.

Ramazan gecelerinin ihya edilmesi ve ibadetle geçirilmesi çok büyük öneme sahiptir. Bu önemi hissettiren ve Ramazan günlerine daha da bereket katan bir namaz olan teravih namazı hakkında âlimler her güne ayrı bir sevap yazıldığı ve her güne özel olarak ayrı bir mükâfatın verildiğini söylemişlerdir.

 

Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

 

Yatsı namazının son sünneti de kılındıktan sonra teravih namazı kılınmaya başlanır. İmam tarafından kıldırılan teravih namazı için cemaat şu şekilde niyet eder:

 

1. Rekât

 • ‘’Niyet ettim Ya rabbim senin rızan için teravih namazını kılmaya, uydum imama.’’
 • Niyet edildikten sonra Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve eller erkeklere kulak hizasına bayanlarda ise göğüs hizasında açılır. Daha sonra eller erkeklerde göbek üzerine kadınlarda ise göğüs üzerine bağlanır.
 • İmam ve cemaat içerisinden Sübhaneke duasını okur.
 • Sübhaneke bittikten sonra imam içerisinde Euzü besmele çeker. Cemaat ise bir şey demez.
 • İmam sesli olarak Fatiha suresini ve zammı sureyi okur.
 • Cemaat imamın tekbir getirmesi ile birlikte rükûa gider ve burada imam da cemaat de içinden 3 kere ‘’sübhane rabbiyel azim’’ der. İmam dışından ‘’semi Allahu limen hamideh’’ der. Cemaat bunu duyduktan sonra içinden ‘’rabbena lekel hamd’’ diyerek doğrulur.
 • İmamın Allahu Ekber demesi ile secdeye gidilir. Burada herkes içinden 3 kere ‘’sübhane rabbiyel ala’’ der. İmam tekrar tekbir getirir ve oturulur. İmamın tekrar tekbir getirmesi ile secdeye gidilir. Burada tekrar herkes içinden 3 kere ‘’sübhane rabbiyel ala’’ der.
 • İmamın Allahu Ekber demesi ile birlikte ikinci rekâta kalkılır.

2. Rekât

 • İkinci rekâtta imam içinden Besmele çeker cemaat bir şey söylemez. Yine imam sesli olarak Fatiha suresi ve zammı bir sure okur.
 • Birinci rekâttaki gibi rükû ve secde yapılır. Ancak secdeden sonra oturulur.
 • Oturulduğunda imamda cemaatte içinden Ettehıyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena Dualarını okur.
 • Önce sağ tarafa ‘’esselamü aleykum ve rahmetullah’’ diyerek selam verilir. Daha sonra sola da ‘’esselamü aleykum ve rahmetullah’’ diyerek selam verilir. Teravih namazında 20 rekat bu şekilde tamamlanmış olur.

Kaynaklar

 

(1)Buhârî, Salâtü’t-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174

(2)Diyanet İlmihali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir