Sureler

Tebbet Suresi

Tebbet kelimesi ‘’tebbe’’ yani kurumak kökünden türetilmiştir. Kurusun anlamına gelen bu sure Mekke’de nazil olan 5 ayetten oluşan bir suredir. Peygamberimiz (s.a.v.)’in amcası olan Ebu Leheb ve karısından bahseden bu surede Ebu Leheb ve karısı için ‘’elleri kurusun’’ anlamında geçen tebbet kelimesinden dolayı bu ismi almıştır. Tebbet Suresine ‘Mesed’ suresi de denilmektedir. Nüzul sırasına göre 6. sure olan Tebbet suresi Kur’an-ı Kerim’de 111. sırada yer alır. Surenin konusu Ebu Leheb ve karısına lanet edilmesi ve bunların cehennemdeki halleridir.

 

Tebbet Suresinin Sebebi Nüzulü

 

Peygamberimiz insanları İslam dinine davet etmek adına çeşitli yollardan tebliğ şekilleri deniyordu. İlk olarak akrabalarını İslam’a davet etmesi konusunda yönlendirilen Peygamberimiz (s.a.v.) ise akrabalarını bir tepenin yakınına topladı. Ardından ‘’Ey Kureyş halkı sizlere şu dağın ardında bir ordu var ve sizi kılıçtan geçirmeye gelecek desem bana inanır mısınız?’’ dedi. Kalabalıktan ‘’Elbette ki inanırız, sen hiç yalan söylemezsin.’’ nidaları yükseldi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) ‘’Ey insanlar karşınızda büyük bir hesap günü var. Allah’a inanın. Hayatlarınızı Allah’ın istediği şekilde düzenleyin. Bana inanın.’’ buyurdu.

Kureyş kabilesi arasında bulunan Ebu Leheb ise Peygamberimiz (s.a.v.)’e ‘’ Ey Muhammed! Elin dilin kurusun. Bizi buraya boş şeyleri dinlemek için mi çağırdın?’’ dedi. Bu olay üzerine inen Tebbet Suresi her fırsatta Peygamberimizi kötüleyen ve O’na zorluk çıkaran Ebu Leheb ve karısı için nazil olmuştur. Bu olay dışında Peygamberimizin sabah namazı için karanlıkta yola çıktığını bilen Ebu Leheb ve karısı çoğu zaman Peygamberimizin gideceği yollara dikenler dökmüşlerdir. Peygamberimizin evinde bir yemek pişiyor olsa içine hayvan pislikleri boşaltmışlardır. Hatta ibadet ederken üzerini batırmışlar ve ibadetine mani olmuşlardır. Bütün bu olaylardan sonra Kur’an-ı Kerim Ebu Leheb ve karısını lanetlemiş ve kıyamette ne durumda olacaklarını anlatmıştır.

 

 

Tebbet Suresi Türkçe Okunuşu Bismillahirrahmânirrahîm.

 

1- Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb
2- Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb
3- Seyeslâ nâren zâte leheb
4- Vemraetühû hammâletelhatab
5- Fî cî dihâ hablün min mesed

 

Tebbet Suresi’nin Türkçe Meali (Anlamı) Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

 

1- Ebu Leheb’in iki eline yuh oldu, kendine de yuh
2- Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.
3- O, bir alevli ateşe yaslanacak.
4- Karısı da odun hamalı olacak!
5- Gerdanında fitillisinden bir ip olduğu halde.

 

Tebbet Suresinin Faziletleri

  • Şerli kişilerden korunmak için Tebbet suresi bol bol okunmalıdır. Kötü insanları uzaklaştıran bu sure insanların kalplerine Allah korkusu veren surelerdendir.
  • İslam düşmanlarına okunduğunda onları rezil eder. Müslümanlara eziyet veren kişilerin eziyetlerini durdurur.

Kaynaklar

 

(1)Sabuni Tefsiri

(2)Celaleyn Tefsiri

 

tebbet süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir