Namaz Çeşitleri

Tahiyyetül Mescid Namazı

Tahiyye; selam vermek anlamına gelir. tahiyyetü’l mescid, mescidi doğrusu camiyi selamlamak anlama gelir. Kuranı kerimde mescitlere “Allah’ü Teala’nın Evleri” diye adlandırılmıştır. Eve giren kimsenin, ilkin ev sahibini selamlaması kadar doğal olarak bir şey olması imkansız. Öyleyse Allah’ın Evine girenin de Onu selamlaması gerekir. Selamlamanın en muhteşem ve en harika yöntemini namaz kılarak göstermemiz lazım. Cami içerisine giren kimsenin tahiyyetü’l mescid kılmak suretiyle Allah’ü Teala’yı bir nevi selamlamış ve kulluğunu belirtmiş sayılır. Mescide bir tek ziyaret için yada öğretmek yada öğrenmek benzer biçimde bir maksatla giren kimse orada nafile olarak iki rekat namaz kılar. Dileyen daha çok kılabilir. Mescide günde birkaç kere bu şekilde girilse , bir defasında bu şekilde namaz kılınması yeterlidir.
Tahiyyetü’l mescid namazı, mescide girer girmez bir yere oturmadan kılmalıyız. Makbul olan da budur. Oturulduktan sonrasında da kılınır. Bazıları; oturmadan kılınırsa eda, oturduktan sonrasında kılınırsa kaza olur, demişlerdir.
Ebû Katade -radıyallahu anh- ‘den rivayet edildiğine gore; Rasulullah -sallallahü aleyhi ve sellem- şöyleki buyurdu: “Sizden her kim mescide girer girmez hemen iki rekat namazını kılsın öyle yere otursun”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir