Dualar

Şehitlerimiz İçin Okunacak Dua

Şehitlik mertebesi Allah katında peygamberlerden sonra gelen en kutsal mertebedir. Şehitlik mertebesinin kutsallığından dolayı şehit olan kimselerin; günahları affedilir, onları kabir azabından kurtulur ve cennetle müjdelenir. Şehit olan kimsenin kanı toprağa düştüğü anda cennete gideceğini görür. Bu nedenle şehitlik inancı müslümanlar arasında; ölürsem şehit, kalırsam gaziyim, şeklindedir. Bu inanç Tevbe Suresinin 52. Ayetinde;’’ iki güzelden biri ‘’, şeklinde ifade edilmektedir.
Şehitlerimizin ardından bol bol ihlas ve fatiha duası okunması büyük sevaptır. Bu duaların yanında Şehitler için edilecek dua şöyledir:

‘’Bismillahirrahmanirrahim.’’
‘’ Ey korkusuyla varlıkları rahmetlice çeken ve diğre varlıkları korkularından kurtaran merhüb, ey rızasına kavuşmak için dünya ve ahirette istenen her şeyden hayırlı olan Matlüb, ey rızasına kavuşup kendisini görme iştiyakı, dünya ve ahirette rağbet edilen bütün iştiyakalrdan daha hayırlı olan Mergüb, ey kendisinden bir şey istenenlerin en hayırlısı olan Mesül, ey zikri, dünyave ahirette zikredilip anılan her şeydan hayırlı olan Mekzür, ey sayısız nimetlerine karşı kendisine şükredilen, her şükredildiğinde nimetlerini artıran Meşkür, sen aczden ve şerikten, kusurdan münezzeh ve mukaddes: şehadet şerbetini içen kullarının günahlarını affet, kabir azabından koru, cennetinle rızıklandır, nimetini ve lütfunu onlardan esirgeme, onların ecrini zayi etme, sen affeden ve bağışlayansın. Sen dualarımızı kabul edensin, şehadet şerbeti içenler için ettiğimiz duamızı kabul eyle. Amin. ‘’

Şehitlik mertebesi ile peygamber efendimiz (sav ) : ‘’Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler, Allah´ın lütfundan kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde, Rableri katında rızıklandırılırlar. ‘’ şeklinde buyurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir