Oruç

Ramazan Orucunda Sahur Yapmak Gerekli mi ?

Sahur, gece vaktinin üçüncü son çeyreği anlamına gelen ‘’ seher ‘’ kelimesinden türemiştir.  Ramazan ayında oruç tutmak için, temcid vakti olarak adlandırılan gecenin son vaktinde kalkıp yenilen yemek anlamına gelmektedir. Sahur yemeği, aynı gün tutulacak oruç için besin depolamak ve susuzluğu bir nebze de olsa hafifletmesi için bol su tüketilmesidir. Sahur yemeğinin bir çok fazileti vardır. Peygamber efendimiz ( sav ); ‘’ sahur yapın, sahurda bereket vardır. ‘’ buyurarak sahurun bereketini ve faziletini belirtmiştir. Sahur yapmak, sahur yemeği yemek farz değil sünnettir. Akşam yatıp gecenin son vaktinde uyanarak veya bu vakte kadar uyanık kalarak sahur yapmanız arasında fark yoktur. Sahur vakti uyanık olmak, bereketin ve rahmetin indiği o vakitte uyanık olmak, dua edip, zikirde bulunmak çok sevaptır. Peygamber efendimiz ( sav ) bu konuda: ‘’ bizim orucumuz ile ehl-i kitabın orucu arasındaki fark sahur yemeğidir. ‘’ şeklinde buyurarak sahur yemeğinin ve sahur vaktinin rahmet ve sevapla dolu olduğunu dile getirmiştir.

Sahur vaktinde kalkıp yemek yemeden de ibadet edebilirsiniz. Sahur vakti, Allah cc. Rahmetinden faydalanmak amacı ile yemeden içmeden de uyanık kalıp dua etmeli ve sahura kalkmayı ihmal etmemelisiniz. Peygamber efendimiz, sahuru imsak vaktine en yakın olan vakte kadar bekleyip öyle yapardı. Bu şekilde daha sevap olduğunu ve ashab-ı na da bu şekilde yapmasını öğütlerdi. Bu öğüdünü: ‘’ sahur yapınız, zira sahurda bolluk bereket vardır. Sahur Allah’ın size bahşettiği berekettir, rahmettir. Sakın onu ihmal edip, terk etmeyin. Zira sahur yemeği mübarek bir gıdadır.’’ Şeklinde buyurarak hem sahurun önemini dile getirmiş hem de ümmetinin sahur yapmasını ve sahuru terk etmemesi gerektiğini söylemiştir. Sahur vaktinin rahmet ve bereketinin çok olması, sünnet olması ve peygamber efendimizin buyurduğu ihmal etmeyin cümlesi nedeniyle sahur mutlaka yapılmalıdır.

Sahur yemeğinde yenilen yemekten hemen sonra uyuduğumuz için sindirim uzun süre sonra gerçekleşir ve acıkma süresi çok daha uzun bir süre sonra meydana gelir. Vücudun su ihtiyacı ihtiyaçtan fazla karşılandığı için suyun metobolizma tarafından emilmesi ve susuzluk hissinin başlaması normale göre daha uzun sürelerde meydana gelmektedir.  Bu faydalarından dolayı da sahur yemeği mutlaka yenmelidir. Böylece oruçlu olduğumu süre de daha az zorlanmış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir