Oruç

Ramazan Ayında Ağız Sağlığımız

Günlük yaşamımızda yediklerimiz ve içtiklerimiz dişlerimizin arasında, dilimizin üst yüzeyinde bakteri oluşturur. Bu bakteriler ağız ve diş bakımı yapılmadığında çoğalır ve diş eti hastalıkları ile diş çürüklerine yol açar. Eğer önlem alınmaz ise  diğer dişlerin çürümesine ve ağız içi yaralarına sebep olur. Bu nedenle düzenli olarak dişlerimizi fırçalarız. Ramazan ayında oruç tutan kişilerde durum farklı olmaktadır. Gün içinde susuzluğa dayalı olarak tükürük sıvısının yoğunlu azalmakta ve diş aralarında, dil üzerinde bulunan bakterilerin tükürük sıvısı tarafından azaltılması mümkün olmamaktadır. Ayrıca uzun süreli açlığa bağlı olarak vücuttaki yağ ve proteinler çözünerek daha çok bakterinin oluşmasına neden olur. Bu da ağız kokusuna ve ağız içi bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler

– Ramazan aylarında ağız ve diş sağlığımızı korumak için yapılması önerilen ve çok önemli olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

– Öncelikle ramazan ayında diş bakımı için diş doktorumuza başvurmalı, ramazan ayında yapılması gereken bakım ile ilgili bilinçlenmeliyiz.
– Her iftardan sonra, yatmadan önce ve sahurda yemek yedikten sonra dişlerimizi mutlaka yıkamalıyız.
– Oruç tutulan süre boyunca tükürük sıvısının yoğunluğunu kaybetmesinden dolayı bakterilerin temizlenmesi için ağız sık sık su ile çalkalanmalı ve temizlenmelidir. Oruç iken diş fırçalanmasının Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı bilgilendirmeye göre mekruh olmadığı belirtilmiştir. Bu nedenle oruç iken diş fırçalanmalıdır.
– Ağız içi gargarası kullanın. Akşam iftardan sonra ve gece sahurdan sonra mutlaka ağız içi temizliği için gargara yapmalısınız. –  Eğer gargara yapamıyorsanız diş fırçanızla dil üzeri ve altı, ağız içi yanaklar mutlaka fırçalanarak bakterilerden arındırılmalıdır.
İftar da ve sahurda çok aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler yenilmesi ağız sağlığı için tehlikelidir. Oruçlu iken gün içinde ağızda biriken bakteriler, sıcak yemek yenilmesiyle ağızda tahriş olan bölgeye yerleşerek ağız içi yaralara sebep olur.
– Sahurda yenilecek yemeklerin aşırı yağlı, aşırı ağır yemekler olmamasına dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı yemeklerin sindirimi çok zor olacağından gün boyunca ağız kokusu yapacak ve ağızda bakteri oluşumunu hızlandıracaktır.
– Özellikle sahurda sigara içilmemesi diş sağlığı için önemlidir. Bu şekilde ağız kokusunu önlemiş olursunuz.
– Ramazan ayı boyunca iftarda ve sahurda bol bol limon, limonlu su, limon içerikli bitki çayları, nane içerikli bitki çayları tüketilmelidir. Bu şekilde nefesinizi  ve bu sayede ağız içini temiz tutmuş olursunuz ve ağzınız kokmaz.
– Oruçlu iken ağız içi asit dengesi bozulacağından bakteri üremesi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu durumu engellemek için gün içinde sık sık ağız içi su ile çalkalanmalıdır. Ağız içi asit dengesi uzun süre düzeltilmez ise ağız kokularına, ağız içi yaralara sebep olur.

Yukarıda önerilen ağız bakım yöntemlerini uygulayarak ramazan ayında sağlıklı bir ağıza ve dişlere sahip olabilir ve ağız kokusu korkusu yaşamak durumunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir