Oruç

Orucu Kaza Gerektiren Durumlar

Oruçlu iken istem dışı, mecburiyetten veya unutarak yaptığımız hal ve davranışlar, yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler bazı durumlarda orucumuz geçersiz olacak ve kaza orucu olarak tutmamızın gerekecektir. Kaza orucu tutmamızı gerektiren sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Normalde yemediğimiz toz, toprak, taş, yağmur suyu, kar, haşlanmamış pirinç, un, hamur gibi maddelerin ve yiyeceklerin istem dışı yenilmesi.
2- Boğazın derinine huni yardımıyla bir şeyler akıtmak, tedavi amaçlı burun içine toz çekmek, kulağa ve göze damla damlatmak.
3- İsteyerek burun ve boğaza keyif verici maddeler olan sigara ve uyuşturucu maddelerin dumanını çekmek,
4- Gusül abdesti, vakit namazı abdesti alırken istemeden burun veya ağızdan su yutmak, genize su kaçırmak.
5- Ramazan ayında zorla cinsel münasebette bulunmak, cinsel münasebete zorlanan kişinin zor kullanarak canının alınması, bir uzvunun kesilmesi veya dövülmesi bu kişi için kaza durumunu ortaya çıkarır.
6- İftar vaktinden önce bilmeden veya yönlendirilerek iftar yapılması, imsak vakti sırasında veya imsak vaktinden sonra bilmeden bir şeyler yenilmesi içilmesi.
7- Kişinin, kendi hanımını sevmesi, öpmesi veya okşaması sırasında şehvetten dolayı meni gelmesi durumunda kaza durumunu gerektirir. İstem dışı şehvetten dolayı meni gelmesi hali de kaza durumunu gerektirir.
8- Sahur vakti, ramazan orucunu tutmaya niyet edilmeden yemek yenilmesi, içilmesi ile tutulan oruç kaza gerektirir. Bu durum ne için uyanık kalınıp yemek yendiğini muallakta bırakır ve kaza orucu tutulması gerekir.
9- İsteyerek veya istem dışı mideden ağıza kusmuk getirilmesi ve tekrar yutulması durumu kaza gerektirir.
10- Vücudun İğne yapılacak bölgesine parmak, el, pamuk veya başka bir nesne ile su, yağ, tıbbi sıvı ilaç dökülmesi, mecburiyet dışında iğne yaptırılması kaza durumunu gerektirir.
11- Kendi yuttuğu lokmayı ağzına getirip yutması veya başkasının lokmasını yutması, başkasının tükürüğünün yanlışlıkla bilmeden yutması.
12- Anal yollara parmak sokulmasıi tıbbi tedavi amaçlı fitil uygulanmsı ve benzer durumlar kaza hali gerektirir.

Bunların dışında; hasta iken gün içinde iyileşenlerin, orucu bozulan kimselerin, akıl sağlığına kavuşanların, gayr-i müslimlikten Müslümanlığa geçenlerin, ergenlik çağına basanların, gün doğduktan sonra kadın hastalıklarına yakalanmaları durumunda o günün orucunu kaza etmeleri ve mutlaka tutmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir