Oruç

Oruç Tutmamayı Mübah Kılan Özürler

İslam dini kolaylık dinidir. Bu nedenle ibadetlerde dâhil olmak üzere İslam dini pek çok konuda müminlere kolaylıklar sunmuştur. İslam dininin belirlemiş olduğu ibadetlerden olan oruç ibadeti konusunda da müminlere bazı durumlarda oruç tutmamaları için izin verilmiştir. Oruç tutmamayı mübah kılan sebeplerden dolayı Ramazan ayı içerisinde tutulması farz sayılan oruç tutulmayabilmektedir. Mübah kelimesi İslam fıkhında kişilerin yapmaları ve ya yapmamaları durumunda dini bir sakınca görülmemesi anlamına gelmektedir. Oruç ibadeti de bu kapsamda bazı durumlarda mübah sayılabilmiştir. Şu durumlardan dolayı oruç tutmamak mubahtır:

 

Hastalık

 

Kur’an-ı Kerim’de hastalığa bağlı olarak oruç tutulmaması mübah kılınmıştır: ‘’(Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.’’ (1) Ayeti kerimeye göre hastalığının ağarlaşması ile ölüm tehlikesi yaşayacak olan kişiler, hastalığının artmasından korkan kişiler ve hastalığının süresinin uzamasından dolayı oruç tutmamak bu kişilere mübah kılınmıştır. Hastalık geçtiği takdirde tutulmayan günler kaza edilebilir. Eğer iyileşme durumu yoksa fidye olarak ödenebilir.

 

Yolculuk

 

Seferi olma şartlarını taşımakla birlikte yolculuğa çıkan kişilere oruç tutmamak mubah kılınmıştır. Eğer kişi geceden oruç tutmak için niyet etmişse ve ertesi gün yolculuğa çıkmışsa isterse orucunu bozabilir isterse tutmaya devam edebilir. Yukarıdaki ayeti kerimede de geçtiği gibi yolculuğa çıkmak oruç tutmamak için mubah görülen nedenlerden biridir.

 

Yaşlılık

 

Oruç tutmaya gücü yetmeyecek kadar yaşlı olup orucu tutamayacak kadar nedenleri olan ve ilaç kullanmak zorunda kalan yaşlılar içinde oruç tutmamak mubah sayılmıştır. Yaşlı kimseler imkânları varsa tutmadıkları günler sayısınca fidye verebilirler.

 

Gebelik ve Emziriyor Olmak

 

Gebelik döneminde annenin ve ya bebeğin sağlığını tehlikeye atacak bir durum varsa gebelikte oruç tutmamak mubah sayılmıştır. Emziren bayanlarda ise bebeğin ve ya annenin zarar görmesi muhtemelse oruç tutmaması mubahtır ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’in hadisi şerifleri ile sabittir.

 

Oruç Tutamayacak Kadar Ağır İşlerde Çalışmak

 

Evinin geçimini temin edebilmek adına çalışan ve çalışma şartları oruç tutmasına imkân sağlamayacak kadar ağır olan kişiler oruç tutmayabilirler. Ancak kişilerin oruç tuttukları takdirde çalışıyor olmalarından dolayı kendilerine bir zarar gelme ihtimalinin olması gerekir. Kişiler tutamadıkları günleri izin günlerinde kaza edebilirler ya da fidye verebilirler.

 

Kaynaklar

 

(1)Bakara Suresi, 184

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir