Oruç

Oruç Nasıl Tutulur

Oruç Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ümmetinden önceki ümmetlere de emredilmiş bir ibadettir. Hemen hemen her dinde olan oruç semavi dinler dediğimiz Yahudilik, Hristiyanlık gibi dinlerde de vardır ancak tahrif edilmiştir. “Ey iman edenler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki korunursunuz.”(1) ayeti kerimesinde de olduğu gibi oruç başka milletlere de farz kılınmıştır. Sadece insanlardan oluşan ümmetlere değil Allah’a ibadet etmekle sorumlu olan cinlere de oruç farzdır.

Oruç tutmak için imsak vaktine kadar sahur yemeği adı verilen yemek yenilir. Sahur yemeği oruç tutacak olan kişilerin imsak vaktinden önce yemek yemelerine verilen isimdir. Gece yemeği olarak da bilinir. Sahur bütün gün yemek yemeyecek ve su içmeyecek olan kişiler için müstehaptır. Peygamberimiz (s.a.v.) ise sahura kalkılmasını tavsiye etmiştir. ‘’Sahur yiyiniz çünkü sahurda bereket vardır.’’(2) hadisi şerifi de sahurun faziletini bildirmektedir. İmsak vakti ise tan yerinin ağarması ile başlayan vakte denilir. Tan yeri normalde iki kere ağarır. Birincisinde tan yerinin ağarması geçicidir. İkinci kez ağardığında ise tam olarak tan yeri ağarmış olur.

İmsak vaktinin girişi ile yemek yemeye, su içmeye ve cinsel ilişki gibi durumlara son verilir ve Ramazan orucu tutmak üzere niyet edilerek sabah ezanının okunması beklenebilir. Oruç tutan kişilerin gün içerisinde bir şey yiyip içmemesi, cinsel ilişkiye girmemesi ve vücuduna ilaç gibi şeyler almaması, dilini gıybetten ve dedikodudan uzak tutması, bol bol ibadet etmesi, tövbede bulunması gerekir. Orucun bitiş vakti ise “…Beyaz iplik siyah iplikten (fecrin aydınlığı, gecenin karanlığından) seçilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için, sonra da orucu akşam oluncaya (iftar vaktine) kadar tamamlayın…”(3) ayeti kerimesinde olduğu gibi akşam vaktinin girişi ile son bulmaktadır.

 

Kaynaklar

 

 

(1)Bakara, 183

(2)Buhari, Müslim

(3)Bakara, 187

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir