Mübarek Geceler

Miraç Kandili

İsra , gece yürüyüşüne denir. Mirac da merdiven, asansör demektir.

Peygamber Efendimizin  bir gece seyahati ve yüce makamlara yükselmesinin asıl manası İsra ve Mirac’dır.

Allah’u Tealaya yakınlığın en üstün makamı olan Mirac , beşer anlayışının ötesinde bir olaydır. Bu olayı tabiat kanunlarıyla açıklamaya çalışmak imkanssızdır.

Bu gece olan olay, Peygamber Efendimizin Mekke’ den Medine’ye Hicret etmesinden 1 yıl önce gerçekleşmiştir.

Özet olarak Mirac, şöyle ceryan etmiştir:

Recep ayının 27 nci gecesinde, Peygamber Efendimizin Kabe’ de uyuduğu sırada, Cebrail Aleyhi’s-Selam adındaki melek gelmiş ve Allah’ ın yüce katına Peygamber Efendimizi davet ettiğini bildirmişti. Bunun üzerine Peygamberimiz Cebrail Aleyhi’s-Selam’ın rehberliğinde mübarek beyaz bir Cennet bineği olan Burak ile Mekke’de bulunan Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gelmiştir. Mirac’ın bu bölümü İsra Süresinin ilk ayetinde şöyle ifade edilmektedir.

isra-1-ayet-mirac-gecesi

Kudüs’te kısa bir süre kalmış, Mescid-i Aksa’da iki rek’at namaz kılmıştı. Bundan sonra aşka bir binit ile Mirac (manevi asansör) ile göklere çıkmıştır. Daha sonra da hiç bir insan ve hiç bir meleğin erişemeyeceği yüce makamlara yükselmiştir. Arada hiç bir aracı olmadan doğrudan doğruya Allah’tan vahiy almıştır.

Mirac’ın sırlar dolu bu bölümünde Necm Süresinde işaret buyurulmuştur.

Allah Teala, bu büyük olaydan bahseden ve aynı adı taşıyan İsra Süresinde, Peygamberine vahyettiği ahlak ve fazilet düstürlarını bildirmiştir ki, özetle Şunlardır :

  • Allah’a ortak koşmayınız.
  • Anne babanıza itaat ve hürmet ediniz.
  • Hak sahiplerine haklarını veriniz.
  • İsraf etmeyiniz..
  • Zinaya yaklaşmayınız.
  • Haksız olarak kimseyi öldürmeyiniz.
  • Yetimlere iyi davranınız.
  • Ölçü ve tartıda doğruluktan sapmayınız.
  • Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüp körü körüne takip etmeyiniz.
  • Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürümeyiniz.

Sonra Peygamberimiz aynı gece geri dönmüş, beraberinde bir takım manevi değeri çok yüksek olan hediyeler getirmişti. Manevi hediyeler: bir gün içinde beş vakit namaz kılmak, Allah’ın kendisine ortak koşma dışındaki günahları dilediği kimselerden affedeceği ve Bakara Süresinin sonundaki üç ayettir.

Peygamberimiz, sabah olunca ashablarına olayı haber vermiş ve kendisine inanmışlardı. Çünkü hiç bir zaman peygamber Efendimizden gerçekleşmeyen bir şey duymamışlardı. Onun doğruluğuna düşmanları bile inanmıştı.

Mekke müşrikleri olayı duyunca çok şaşırmışlar, “Bir gecede hiç bu kadar yerler gezebilir mi?” demişlerdi. Onlar Mirac’taki üstün gerçekleri kavrayacak seviyede değillerdi. Allah’ın kudreti ile beşer gücünü birbirine karıştırıyorlardı, Bunun içindir ki, Allah’ın sonsuz kudretine inananlar, olay karşısında hiç tereddüt etmeden hemen onaylamışlardı

İşte Mirac gecesi böylesine kutlu bir gecedir.

Bu gecenin en önemli olayı hiç şüphe yok ki, mü’minin Mirac’ı sayılan beş vakit namazın farz kılınmış olmasıdır.

Bu gecede namaz kılmak yapılacak ibadetlerin en başında gelir. Namaz borcu olanlar elinden geldikleri kadar kaza namazı kılmalıdır. Kaza namazı olmayanlar da nafile namazı kılabilirler. Yapabildiği kadar Kur’an okumalı, tevbe etmeli, bol bol istiğfar ve dua ile geceyi ihya etmelidirler.

Bu gecede ayrıca kimsesiz ve yoksul olan çocuklara da yardım ederek mutlu etmeleri ve hayır duaları alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir