Mübarek Geceler

Kutlu Doğum Haftası

Hicri takvime göre  Osmanlı padişahlarından 2. Selim’in peygamber efendimiz (sav ) doğum gününü anmak ve bu kutlu günde Kuran-ı Kerim ve mevlid ziyafetleri düzenlenerek Mevlid kandili geleneği oluşturulmuştur. Kutlu doğum haftası 1989 yılında kutlanmaya başlanmıştır. 1989 yılında hicri takvime göre Mevlid kandilini takip eden hafta olarak belirlenen bu hafta  1994 yılından itibaren mikladi takvime göre önce 20 – 27 Nisan tarihleri arasında yapılması kararlaştırılan etkinlik haftası bazı sıkıntılar ve 23 Nisanın bu tarihler içinde kalması nedeniyle 14 – 20 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu tarih; Peygamber efendimizin ( sav ) Kameri aylardan Rebiülevel ayının 12. Gecesini karşılık gelen tarihi kapsamaktadır.

Peygamber efendimizin doğumu; yer yüzünde yaşayan insanların kurtuluş günü, mübarek ve çok hayırlı bir gündür. Peygamber efendimizin (sav ) insanlık için fazilet ve hidayet güneşidir. Kuranı Kerim’de: ’’ And olsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın ayetini okuyan, kendilerini temizleyen, kendilerine Kuran-ı Kerim’i ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah, müminlerine büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbu ki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler. ‘’  şeklinde Peygamber efendimizin doğumunu ve insanlık için önemini anlatan Al-i imran suresi bulunmaktadır.

Kutlu doğum haftası dünya genelinde sadece ülkemizde kutlanan bir etkinliktir. Bu hafta içinde; bütün ayrılıkların son bulup, dayanışma içerisinde Hz. Peygamber efendimizi yeni nesillere tanıtmak, daha iyi anlatmak, insanlık için yapmış olduğu çağrıları tekrarlamak,  öğütlerini ve sünnetlerini hayatımıza uygulamak, güzel ahlakını rehber olarak kabul etmek, topluma peygamber efendimizin sevgisini yerleştirmek, kardeşlik duygusunu pekiştirmek için etkinlikler, kuran ziyafetleri düzenlenir. Her yıl düzenlene Kutlu doğum haftası için haftanın teması olarak peygamber efendimiz ile ilgili bir konu seçilir ve ana tema olarak belirlenir.  Kutlu doğum haftası boyunca belirlenen tema üzerine kuran tilaveti, özel konuşmacılar ve İslam alimleri tarafından sohbetler yapılır, dini bilginler tarafından konuşmalar düzenlenerek peygamber efendimizin (sav ) bilinmeyen huyları, yaşama şekli, hayatı, peygamber oluşu, insanlığa olan hizmetleri, yaşadıkları ve aile hayatı ile ilgili bilgiler insanlara aktarılır. Geçen yılın kutlu doğum haftası teması ‘’Hz. Peygamber ve birlikte yaşama arzusu’’ olarak belirlenmiştir. Yalnızca ülkemizde kutlanmasına rağmen dünya da yaşayan bütün Müslümanlara peygamber efendimizin (sav ) birlik, beraberlik, birlikte yaşama, dayanışma konuları ile ilgili hadisleri ve yaşantısından örneklerden oluşan bilgiler bastırılarak dağıtılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir