Kur’an-ı Kerim

Kur’an-ı Kerim’e Göre Şeytanın Kötülüğünden Korunma

Şeytanın insanları kendi yoluna çağırması sonucu insanoğlu birbirlerini aldatmamalı, birbirlerinin ayıplarını araştırmamalı, haksızlık, kin ve intikamcı olmamalı, iki yüzlülük yapmamalı, hased ve kıskançlıktan uzak durmalı, kara çalma ve yalandan sakınmalı, kibirlenmemeli ve kendini beğenmemeli, gösteriş içinde bulunmamalı, doğrunun yanında yer almalı, edepli ve hayalı olmalı, iyilik, şefkat ve acıma duyguları içinde olmalı, zina ve zulümden uzak durmalı, adam öldürmemeli özetlemek gerekirse fenalık adına ne var ise hepsinden uzak durmalı ve ahlakını güzelleştirmeye çalışmalıdır, nefsinin arzu ve isteklerine dur demesini bilmeli, günah işlediği vakit tövbe etmeli ve kovulmuş olan şeytanın kötülüğünden Allah’a sığınmalıdır.
Allah’a inanıp, yakarma eden kimseler üstünde şeytanın hiçbir hakimiyeti olması imkansız;

Bir ayette şöyle ifade edilmiştir ;

“Kur’an okuduğun zaman şeytandan Allah’a sığın. Gerçek şudur ki, inanç edenler ve Rablerine güvenip dayananlar üstünde onun hiçbir hakimiyeti yoktur. Onun hakimiyeti, Allah’a eş koşanlara ve sadece onu dost edinenleredir” (Nahl 98-100)
Bizim üzerimize düşen vazife Allah’a inanmaktır, O’nun emrettiği şeyleri yapmak, yasakladığı şeylerden de kaçınmaktır.

Kur’an’a göre şeytanın kötülüğünden şöyle ki korunabiliriz:

Allah’a gönülden inanır ve ona güveniriz. Fena düşünceler beynimizi sardığında, euzu-besmele çekeriz. İbadetlerimizi tertipli yerine getirdikçe, şeytanın fitne ve fesatlarına, kötülüklerine karşı koyma kuvvetimiz çoğalır. Allah’a yakarma eder, şeytana uymama mevzusunda Allah’tan yardım diliyoruz. Bir günah işlediğimizde derhal tövbe eder, tekrar yapmamaya söz veririz. Şeytanın en oldukça tesir etmiş olduğu kıskançlık, hiddet, kin benzer biçimde duygularımızı denetim altına almaya çalışırız. İçki, kumar ve zararı olan alışkanlıklara özenmeyiz. Bu sebeple bunlara özenen, şeytanın tuzağına düşer ve bu alışkanlıklar sebebiyle öteki kötülükleri de yapar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir