Kur’an-ı Kerim

Kur’an-ı Kerim’den Örnek Kadınlar

Kuran-ı Kerim müminler için bir müjde ve rehberdir. Allah kendisine; gönülden bağlı, saygılı, temizlenmeyi içten heves eden müminlere, Kur’an-ı Kerim’de en güzel terbiye örneklerini aktarmıştır. Bizim üstümüze düşen yükümlülük ise Allah’u Teala’nın rızasını kazanmak için bizlere aktarılan terbiye, inanç ve şahsiyet örneklerini en güzel şekilde kendi üstümüzde yaşantımız süresince yaşamak.
En güzel terbiye, inanç ve şahsiyet özelliklerini doğal olarak ki Peygamberimizden öğreniyoruz. Mümin hanımefendiler için ise bunun haricinde hususi verilmiş örnekler var. Bunlardan biri Firavun’un karısı olmasına karşın samimi inanç sahibi olduğundan hem Firavun’dan, hem de zalimlerden kurtulmayı dileyen ve cenneti arzulayan Firavun’un karısı. Ortamında bulunulan pozisyon ne olursa olsun, şahıs hidayet sahibi ise tüm zorluklara karşı durulacağına en güzel örnek. Allah’u Teala’nın rızasının, küfürden şu demek oluyor ki inanç etmeyenlerden kopup ayrılmakta bulunduğunu biliyor. Eğer Firavun’un nüfuzunu ve zenginliğini düşünecek olursak, o sarayları ve varlığı terk edip imanı seçtiği için ne kadar yürekli ve samimi olduğu anlaşılıyor. Firavun ülkenin başındaki şahıs; fakat buna karşın hanımının imanlı olması, mümkün değilmiş şeklinde görünen bir durumda Cenab-ı Hakk’ın dilemesi ile iyi mi samimi inanç sahibi olunduğuna en güzel örnek.
“Gerçek şu ki, Allah’u Teala, Adem’i, Nuh’u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üstüne seçti.” (Ali İmran Suresi 33)
Hz. Meryem de alemler üstüne seçilen İmran ailesinden, İmran’ın kızı. Hz. Meryem’in de tüm yaşamı güzel terbiye için mümin bayanlara fazlaca güzel bir örnek. Hz. İsa (s.a.v.) ‘ın anası olarak da ek olarak hususi bir konuma haiz.
Mümin hanımefendilerin üstüne düşen en önemli şey tüm müminlere örnek olan Peygamberlerimizin haricinde ek olarak örnek verilen bayanları kendilerine model almak.
Hanımlar; sevecen ve şefkatli bir varlıktır. “Kadının en alımlı, en tatlı güzellliği, kadınlığa mahsus bir incelik ve zerafet içindeki hüsn-ü suretidir. En değerli ve cana yakın cemali ise ulvi, ciddi, samimi nurani şefkatidir. ” diyor Bediüzzaman. Erkekten daha değişik olan bu özelliğinden ötürü annelik görevi de hanıma verilmiştir.
Sadece bu özelliklerin hiçbiri mümin kadının istikrarını, sabrını, zekasını ve içtenliğini değiştirmez yada azaltmaz. Aksine Cenab-ı Hakk’ın örnek verdiği Hz. Meryem ve Firavun’un karısı benzer biçimde kuvvetli, dirayetlidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir