Kur’an-ı Kerim

Kur’an-ı Kerim Okurken Dikkat Edilecek Hususlar

İnancı bakımından içten pazarlıklı münafığın durumu içler acısıdır. Bu şekilde bir kişi Kur’ân-ı Kerim okusa da, Kur’ân’ın kendisine bir yararı yoktur, şundan dolayı kalbi imandan devamlı eksiktir. Kendisi yanan ve eriyen, etrafını aydınlatan, ancak ışıktan ve nurdan mahrum kalan bir mum gibidir.
Kur’ân’ın kendine özgü bir okuma adabı vardır. Kur’ân’dan iyice yararlanmak için belli başlı şu kurallara uymaya çalışmalıdır.
1. Kur’ân okumaya başlamadan ilkin derlenip toparlanmalı. Kur’ân okuyan kimse Kâinatın Sahibinin yüce kelâmını okuduğunu, Ona yalvarıp yakardığını, Ona yakarma ve niyazda bulunduğunu, Onunla konuştuğunun bilincinde bulunduğunu hatırlamalı.
2. Kur’ân-ı Kerîm’i okumaya başlamadan önce güzel bir şekilde abdestimizi almalıyız. Eğer yüce kitabımıza bakmadan yani ezbere okuyacaksak abdest almamıza gerek yoktur.
3. Kur’ân okurken kıbleye dönmeli.
4. Bir âyet bile olsa Kur’ân-ı Kerim’i okumaya başlamadan önce Besmele çekilmelidir.
5. Kur’ân’ı bir kalb ve gönül rahatlığı içinde huşû ile okunmalıdır.
6. Kur’ân-ı Kerim okurken geçmiş tüm peygamberlerin ve ümmetlerinin başından geçenlerden ders almalıdır.
7. Kur’ân’ı Kerim’i açık açık, sade ve tane tane acele etmeden, harflerin çıkış bölgesine ve tecvid kurallarına uygun bir şekilde okumalıyız.
8. Kur’ân okurken bir rahmet âyeti geldiği vakit Tanrı’ın rahmetine el açmalı; azap âyeti geçince de Tanrı’a sığınmalı.
9. Kur’ân-ı Kerim’i okurken ciddi bir şekilde okuyup şakalaşma gibi hareketlerden kaçınmalıyız.
10. Kur’ân-ı Kerim’i sakin bir zamanda okumalıyız. Bitkin ve yorgun bir şekilde okunan Kur’ân’dan fazla haz alamayız.
11. Kur’ân-ı Kerim’i gürültüsüz ve sakin bir ortamda okumalıyız. Hiçbir sebep yokken Kur’ân okumayı kesip konuşmamalıyız.
12. Okumayı kesmek yada tamamlamak gerektiğinde Allah’u Teala’nın yüce kelâmını tasdikleme manasına gelen “Sadakallâhü’l-azîm” demeliyiz.
13. Kur’ân okuması bittikten sonrasında Mushaf’ı açık tutmamalı, üstüne bir şey koymamalı, yüksekçe bir yere bırakmalıyız.
14. Kur’ân okurken sonlarına geldiğimizde Duhâ Sûresinden Nâs Sûresine kadar tüm sûreler içinde tekbir getirilmeli. Hemen sonra da hatim tamamlandığında hatim duâsı yapmalı.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir