Kur’an-ı Kerim

Kur’an-ı Kerim’ de Allah ve İnsan İlişkisi

İnsanı yaratan ve ona yüksek bir kıymet veren Yüce Rabbimiz, onu başıboş bırakmamış, dünya yaşamında ona çeşitli görevler vermiştir. Bu görevlerden birisi de insanoğlunun kendisini yaratan Yüce Rabbine karşı yakarma ve şükür duygusu içinde bulunmasıdır. Yüce Yaratıcının insanoğlunun yapacağı ibadetlere ihtiyacı yoktur. Emirlerini yerine getirmediğimiz, yasaklarından kaçınmadığımız vakit O herhangi bir zarar ve ziyana uğramaz. Yapacağımız ibadetler Allah’a olan şükür borcumuzu yerine getirmekten ibarettir. İbadetler, insanoğlunun ruhunu yükselten, insana insani özelliklerini kavratıp yaşatan davranışlardır. İbadetler, insanoğlunun Allah’ı arayışı ve onunla ilişki kurma ihtiyacının bir göstergesidir.
Allah’ın bizlere sayısız iyilikleri ve nimetleri vardır. İnsanı asla yoktan yaratıp, görecek göz, işitecek kulak, tutacak el, yürüyecek ayak, düşünecek akıl veren Allah’a şükretmesi, emrettiği ve hoşlanılmış olduğu işleri yapması, yasaklarından kaçınması insan üstüne bir görevdir. Bizi yoktan yaratıp, bizlere yaşam veren, tüm evreni hizmetimize sunan, bizi üstün bir varlık icra eden Yüce Mevladır. Bizlere verilen ufak bir armağan ve meydana getirilen iyilik karşısında teşekkür etmeyi bilmeyiz. Bu nedenle bizleri yoktan var eden ve yaratan, sayısız nimetler ve güzel duygular veren Rabbimize olan şükür borcumuzu yerine getirmeliyiz.
İnancımıza nazaran yakarma, inandığımız ilkelerin günlük yaşamda yerine getirilmesidir. Bu yolla şahıs Yüce Rabbimize başlılığını her an canlı tutma olanağı bulur. Böylece insan yücelir. Yüce Mevlam; “Ben cinleri ve insanları sadece bana yakarma etsinler diye yarattım” ( Zariyat 56) buyurmaktadır. İbadet, inanan insanı Allah’u Teala‘ya yaklaştıran en güzel vasıta, sıkıntılardan korumuş olan bir sığınaktır. Hayatta bunalıma düşen, ümitsizliğe kapılan insanoğlu yakarma ederek Allah’ın rahmetine ve huzura ulaşırlar. İnsan yakarma yardımıyla, dünyanın maddi bağlarından kurtularak ruhen yüksek makama ulaşır. İnsanın Allah’u Teala ile bir bağ kurmak için ayrıca bol bol dua etmelidir. Yakarış hem inanç hem yakarma hem de terbiye kuralıdır. Müslüman, günlük yaptığı ibadetlerin her dakikasında Allah’u Teala’ya yakarma ediyor olmaktadır. Duayı insan yalnız kendisi için yapmaz, tüm müslümanlar hatta tüm insanlık için yapar. Bu şekilde yakarma ve yakarma yöntemiyle insanoğlunun Allah ile ilişkisine işaret eden pek fazlaca ayet Kur’an’da yer verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir