Allah

Kalbim Temiz Diyenler Lütfen Okusun

İlkin kalp ile yüreğin tarifini yapalım! Kalp, göğsümüzün sol tarafındaki et parçası değildir. Ona yürek denir. Yürek, hayvanlarda da vardır. Kalp, yüreğin içinde olan bir güçtür, görülmez. Ampulde bulunan elektrik cereyanı gibidir. Buna, kalp yada gönül diyoruz. Gönül, insanlarda bulunur. Hayvanlarda bulunmaz. Bedendeki tüm azalar, kalbin emrindedir. His uzuvlarımızın duydukları tüm bilgiler kalpte toplanır. İnanmak, sevmek, korkmak kalbin işidir. İtikad eden, doğrusu inanç eden ve kâfir olan, kalptir. İyi ve fena ahlakın, iyi ve fena huyların yeri kalptir. Kalbi temizlemek için riyazet ve mücahede gerekir. Riyazet, nefsin arzularını yapmamaktır. Nefsimz, haramları, mekruhları arzu eder. Bunlardan kaçmak gerekir. Mücahede, nefsin istemediği şeyleri yapmak anlama gelir. Nefsimiz, iyilik ve yakarma yapmak istemez. İyilik ve yakarma ederek kalbi temizlemelidir! Allah´ü teâlâ, dinleri, Peygamberleri, kalbi temizlemek için gönderdi. Kalbi temizlemek için dinimizin emirlerine uymalı, yasak ettiklerinden kaçınmalı.Kendisine farz olanı (namaz benzer biçimde) yapmayan ve öteki ibadetleri yapmayan kimsenin kalbi mânen ne kadar temiz olabilir ki.Günah işleyenlerin kalbi temiz olmaz. Günah kalbi karartır.
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Yüce yaratıcımızın emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasındandır. Kalp, sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan Kalp ölmüş anlama gelir. Kalp de, ya dünya sevgisi yada Allah sevgisi bulunur. Rabbimizi anarak, yakarma yaparak, kalpten dünya sevgisi çıkarılınca, kalp mânen temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolup taşar. Kalbi Allah (c.c.) sevgisiyle doldurmak için, başka her şeyden temizlemek gerekir.
Hadika kitabında buyuruluyor ki; Haram işleyenlerin, sen kalbime bak, kalbim temiz demeleri yanlıştır. Kendini ve Müslümanları aldatmaktır. Sadece dinin komut ve yasaklarına uyanın kalbi mânevî olarakta temiz olur. Peygamber efendimiz; “Günaha devam edenlerin zaman içinde kalbi mühürlenir. O, artık sevap işleyemez olur,” buyuruyor. (Bezzar)
´La ilahe illallah” kelimesini oldukca söylemek, kalbi temizlemekte oldukca tesirlidir. Her gün, belli miktar okumak iyi olur. Abdestli ve abdestsiz söylenebilir. (1/14)
Rabbimizin gazabını söndürmek için ´La ilahe illallah Muhammedün Resulullah´ güzel kelimesinden daha yararlı bir şey yoktur. Bu güzel kelime, Cehenneme götürmüş olan gazabı söndürünce, daha ufak olan başka gazaplarını elbet söndürür. Bu güzel sözcük, Kıyamet için ayrılmış olan 99 rahmet hazinesinin anahtarıdır. Sövgü karanlıklarını temizlemek için, bu güzel kelimeden daha güçlü, hiçbir destek yoktur. Bir kimse, bu kelimeye inanınca, imanın zerresi hâsıl olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir