Mübarek Geceler

Kadir Gecesi

Kadir Gecesi gecelerin en feyizlisidir. Çünkü Kadir gecesi Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek gecedir.

İnsanlık için tek kurtuluş kaynağı olan son kitap Kur’an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

Kadir gecesinde yapılan ibadetin bin ayda yaptığımız ibadetten daha fazla ve hayırlıdır.

İmam-ı Buhari’nin pek çok rivayetine göre Ramazanın son on gecesinden birinde yer alan Kadir gecesinde,  Peygamber Efendimiz Mescitte kurdurduğu küçük bir çadır içerisinde itikafa girer ve bol bol  ibadet ederdi.

Müslim’in Ebu Said’-i Hudri’ nin rivayetine göre, Peygamber Efendimizin sürekli olarak içinde itikafa girdiği çadırın bir türk çadırı olduğu kanısına varılabilir. ( Müslim, Sıyam, 40 )

 

Aynı ismi taşıyan Kadir Süresinde şöyle buyurulmuştur:

 

Kadir-Suresi-

 

Kadir gecesi Ramazan ayının 27′ ci gecesine denk gelmesi Peygamber Efendimizin rivayetleri arasında olup , alimlerin çoğunluğu tarafından tercih edilmiş ve bu geceyi Kadir gecesi olarak günümüze kadar kutlanagelmiştir.

Zamanını iyi değerlendirmek isteyenler için her zaman Kadir gecesidir. Yeter ki herkes, kendisini kulu olarak yaratan, bol nimet ve lütuflarda bulunan Allah-u ( c.c.) Tealanın rızasını kazanmaktır.

 

Peygamber Efendimizin Kadir Gecesinde bol bol okumamızı istediği dua:

 

kadir-gecesi-duasi

 

Kadir gecesinin ibadetle değerlendirilmesi büyük bir kazançtır. Çünkü kadir gecesinde yaptığımız ibadet bin ayda yaptığımız ibadetten daha fazla ve hayırlıdır.

Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur. Bu gecede yapmamız gereken: Kur’an okumak, namazımı kılmak, bol bol dua etmek, günahlarımızdan tevbe ve istiğfar etmektir.

Hz. Aişe’den rivayet olduğuna göre Peygamber Efendimiz’in, Ramazan gecelerinde zamanını bu çeşit ibadetlerle geçirirdi.

Kaza namazı borcu olan kişilerin bu gecede bir günlük namaz kaza etmeleri çok hayırlı olur. Kıldığı kaza namazıyla kazaya kalmış namaz borcunu ödemiş olur ve ayrıca geceyi çok güzel bir şekilde ihya etmiş olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir