Helal ve Haram

Kadın ve Erkeğin Avret Mahallinin Sınırları Nerelerdir

Bir adamın, hanım olsun adam olsun başkasına karşı avreti Hanefilere bakılırsa göbeğinin altından diz kapağının altına kadardır. Diz avrete dahildir, göbek değildir. Nitekim bir hadiste: “Göbekle iki diz arası avret yeridir.” buyurulmuştur. Bu, vücudun örtülmesi ihtiyaç duyulan asgari bölgesini belirler. Daha fazlasını örtmek ise müstehaptır.
Şafii mezhebine nazaran ise, adamın avret yerel, dizleriyle göbek arası olan kısımdır. Buna göbek ve diz dahil değildir. Sadece Şafiiler, bir gereklilik olmaması halinde bayanların yabancı adamların yüz ile el ve ayaklarının dışındaki yerlerine bakmalarını caiz görmemişlerdir
Kadının yabancı erkeklere karşı avret yeri, el ile yüzü dışındaki tüm bedenidir. Güçlü görüşe gore ayaklar da örtülmesi ihtiyaç duyulan yerlerin haricinde tutulmuştur. Yoksulluk ve gereksinim olmadan bu yerlerin dışındaki uzuvlarını yabancılara (mahremi olmayan erkeklere) göstermeleri caiz değildir.
Kadının hanıma karşı avret yeri, diz kapağı ile göbek arasıdır.
Müslüman bayanların Müslüman olmayan hanımefendilere gore avreti, yabancı erkeklere karşı olan avreti gibidir.
Bayanların saç-baş, kulak, boyun, kol ve incikler şeklinde vücut kısımlarının, mahremleri olan erkekler tarafınca görülmesinde bir sakınca yoktur.
Erkek olsun, kız olsun bebeklerin avreti yoktur. Bebeklikten çıkmış fakat hemen hemen “müşteha” (cinsel arzu duyulacak konumda) olmayan küçüklerin ise yalnız ön ve arka mahalleri avret sayılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir