Hz. Muhammed

Hz. Muhammed’in (S.a.v.) Hayatı (Kısa)

Hz. Muhammed, Mekke’de doğmuştur. (20 Nisan 571) Hz. Muhammed’in anası Amine, babası ise Abdullah’tır. Hz. Muhammed doğmadan önce babası vefat etmiştir. Süt anası 4 yaşına kadar Hz. Muhammed’e bakmıştır. 6 yaşındayken öz anası ölmüştür ve kendisine dedesi bakmıştır. İki yıl sonra dedesi de vefat etmiştir ve  kendisine amcası bakmıştır. Hz. Muhammed 25 yaşında iken evlenmiştir ve altı çocuğu olmuştur. Çocuklarından Fatma hariç diğerleri kendisinden önce toprağa gömülmüştür. Muhammed, 40 yaşında Peygamber olmuştur. 615 yılında Peygamberimiz hicret olayını gerçekleştirmiştir. 622 yılında Ebu Bekir ile Medine’ye göç etmiştir. 55 yaşına geldiğinde yol arkadaşı Ebu Bekir’in öz kızı Aişe’yle evlenmiştir. Peygamberimiz 13 gün boyunca humma hastalığına tutulmuştur ve 632 senesinde Medine’de vafet etmiştir.

 

Hz. Muhammed’in Seyahatleri

 

Hz. Muhammed amcası ile birlikte ticaretle uğraştı. Amcası bir defasında Hz. Muhammed’i yanında götürdü. Şam’da Busra adındaki kasabaya gittiler. Amcası ve peygamberimiz orada bir papazla karşılaştılar.  Bahira adındaki papaz, Peygamberimizin alametlerini görmüştü. Peygamberimize zarar gelebileceğini söyleyerek Ebu Talib geri döndü. Hz. Muhammed 17 yaşında Zübeyr ismindeki amcasıyla Yemen’e gitmişti.

 

Hz. Muhammed’in Ticaret Hayatı

 

Hatice, dul ve zengin bir kadındı ve bazı kimselere sermaye vererek ticaret yapardı. Bu kadın Hz. Muhammed’e sermaya vererek ticaret yapmasını sağladı ve Suriye’ye yolladı. Peygamberimizin ticaret hayatı doğru ve dürüst kişiliği ile üstün başarı sağlamıştır. Bu sayede Hz. Muhammed beklediğinden daha çok kazanarak geri dönüş sağlamıştır. Hatice’de yaptığı ticaret ortaklığı ile Hz. Muhammed’den çok memnun kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir