Helal ve Haram

Haramdan Nasıl Kaçılır

  • Haramdan kaçınmanın en önemli yolu Allahu Teala’nın helal ve haram kıldığı şeyleri bilmekten geçer. Haramları bilmeyen bir insanın haram yollara sapması daha kolaydır ve öğrenmesi gerekirken öğrenmemesi ya da haramı bildiği halde herkes yapıyor diye yapması haramda ısrar etmeye neden olur.
  • Haramdan korunmak için bol bol dua edilmeli ve Allahu Teala’dan yardım istenmelidir. Haram olan yollar yerine hayır olan ve iyilik olan şeyler kul dua ettikçe karşısına çıkacaktır. Haram olan şeylerden gözlerin, kulakların, ağzın kısacası bütün organların korunması ve ihtiyaçların helal olan şeylerle giderilmesi de haramdan korunmayı sağlayacaktır. Ayrıca çağın getirmiş olduğu şartlara bakarak kadınların ve erkeklerin helalleri bırakması da harama girmeye nedendir. Mesela kadınların çalışması konusunda helallerde haramlarda bellidir. Ancak kadının daha fazla para niyetiyle çalışması harama girmesi anlamına gelir.
  • İmanın taklit boyutunda olması, tam olarak içselleştirilememesi nedeniyle de haram işlenmektedir. Bir çocuk annesinin ve ya babasının neden namaz kıldığını bilmeyip taklit edebilir ve bir süre sonra kendisi için yararsız görüp bırakabilir. Helallerin neden helal sayıldığını bilen bir insan da bilerek harama düşmez. Haramın neden haram olduğunu neden gerekli olduğunu bilen bir kimsede haram işlemez.
  • Harama götüren yolda şeytanın en büyük yardımcısı kötü arkadaştır. Haramlardan korunmak için kişilerin harama götüren ve haram işleyen arkadaşlardan uzak durması gerekir. Aynı şekilde haram işleyen ve harama sevk eden akrabalarla da görüşmelerde sınır olmalı ve kötüye giden taraf değil iyiye çeken taraf olmaya çalışılmalıdır.
  • Haramlara bulaşmak herkesin istediği bir durum değildirancak bir kulun o gün içerisinde bilerek ve ya bilmeyerek girmiş olduğu bütün haramlardan dolayı tövbe etmesi gerekir. Haramlardan tövbe eden kişi hem kendi kendini muhasebe der ve haramlardan uzak durur hem de Allahu Teala bu kişiye yardım eder ve haramlardan uzak durmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir