Helal ve Haram

Haram Ve Çeşitleri

Haram kelime anlamı olarak yasak olan, dokunulmaması gereken şey demektir. İslam literatüründe ise Allahu Teala’nın Kur’an-ı Kerim’de ve Allah Resulü (s.a.v.) hadisi şeriflerinde açıkça yasak olduğunu bildirdiği şeylerin tamamına denmektedir. Haram kesinlikle yapılmaması gereken bir şeydir ve haramın helalmiş gibi söylenmesi ve yaşanması da kafir olmaya götürdüğü gibi büyük bir günahtır. “Benden önceki Tevrat’ı doğrulamak ve size haram kılınan bazı şeyleri helal kılmak üzere size Rabbinizden bir ayetle geldim. Artık Allah’tan korkup bana itaat edin.”(1) ayeti kerimesinde de anlatıldığı gibi Kur’an’ın ve İslam’ın helal ve haramı belirlemek için geldiği anlaşılmaktadır. Ayrıca ‘’Ey iman edenler, Allah’ın sizin için helal kıldığı güzel şeyleri haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz Allah, haddi aşanları sevmez.’’ (2)ayetinde de haramlardan uzak durulması gerektiği ve haramın helal gibi yaşanmaması gerektiği açıkça anlatılmıştır.

 

Haram Çeşitleri Nelerdir?

Kur’an-ı Kerim’de kesin olarak haram kılınan bazı konular vardır ve bu haramlar hadisler ile de desteklenmiştir. Haram li’aynihi denilen bu haramlar büyük günahlar olarak da bilinmektedir. Zina yapmak, adam öldürmek, hırsızlık yapmak, livata, kumar oynamak, içki içmek, haram olarak bilinen hayvanları bilerek yemek bu tür haramdır. Bu haramları bilerek yapana kafir denilir. Korkarak da olsa yapanlar cehennemde cezalandırılacaklardır ve kafir olmazlar.

Görünüşte yemek yemek helaldir yani bunun bir günahı yoktur ancak başkasının bağından yemek ya da başkasının hakkını yiyor olmak yeme fiilini haram yapabilir. Başkasının hakkını almadan dolayı oluşan bu haram çeşidine haram li’ğayrihi denilmektedir. Ayrıca istisnalı durumlarda söz konusu olan haramlar vardır. Bir insana miras eğer akrabalık varsa helaldir. Ancak akrabalık olduğu halde mirası bırakacak olan kişiyi öldüren bir kişinin mirastan hak alması helal olmaz, haram olur.

 

Kaynaklar

 

(1)Al-i İmran, 50

(2)Maide, 87

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir