Abdest

Gusülden Önce Niçin Abdest Alınır

SORU:
Guslederken ilkin abdest almanın mantığını anlayamadım. Bir arkadaşımız da cünüp kimsenin abdest alması gereksiz dedi. Cünüp iken, gusletmeden ilkin abdest almak gereksiz değil mi?
CEVAP
Nakle saygınlık etmeden sırf akılla din olmaz. Gusletmeden ilkin abdest alın diyenler akılsız mı oluyor? Iyi mi gusletmek icap ettiğini Peygamber efendimiz bildiriyor ve (Ilkin namaz abdesti alın, sonrasında, vücudun her tarafına su dökmek gerekir) buyuruyor. Akılla bunun vecizesini bilmesek de, aklımıza doğru gelmese de, bildirilen emri aynen uygulamamız gerekir. Hatta derhal gusletmeyen, namaz abdesti alıp o şekilde durması daha uygun olur. Abdest de alamayanın, gusledene kadar, elini ağzını burnunu yıkaması iyidir.
Âişe validemize, şöyleki bir sual soruluyor:
(Resulullah efendimiz, cünüp iken, uyumak istediği vakit gusledip de mi uyurdu, yoksa gusletmeden mi yatardı?)
Hazret-i Âişe validemiz cevaben buyuruyor ki:
(Bir çok vakit gusledip yatardı. Kimi zaman de yalnız abdest alıp yatardı.)
Gene buyurdu ki:
(Resulullah cünüp iken, yiyecek yiyeceği yada yatacağı vakit abdest alırdı.) [Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai]
Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Üç kişiye rahmet melekleri yaklaşmaz: Kâfire, bayanlara mahsus bir kokuyu sürünen adama ve yiyecek yada uyumak istediğinde abdest almayan cünübe.) [Taberani]
Demek ki cünüplu iken hiç kimseye rahmet melekleri yaklaşmıyor. Abdest alana yaklaşıyor. Ayrıca Peygamberimizin sünnetini uygulamış sayılırız. Cünüplu iken yani ağzımızı temizce yıkamadan su içersek eski suyu içmiş sayılıyor, yani mekruh oluyor; fakat ağzımızı yıkarsak mekruh olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir