Namaz Çeşitleri

Gece Namazının Faziletleri

Hamd, Allah’adır. Kainatı yoktan vareden, onu benzeri olmayan bir halde yaratan ve yaradılışını yerli yerinde kılan Rabbimize şükürler olsun. O, kullarına iki yol göstermiştir. Bir grup mutlu olmuş, bir grup üzülmüştür. Boyun eğip kulluk ederek şehadet ederim ki Allah’ü Teala’dan başka ilah yoktur. O, tektir ve ortağı yoktur. Ve şehadet ederim ki Hz. Muhammed (sav), O’nun kulu ve elçisidir. O, Rabbinden en oldukca korkan ve en takvalı olandır.
Bundan sonrasında… Ey insanoğlu!. Sizlere ve kendi nefsime Allah’ü Teala azze ve celle’den hakkıyla korkmayı tavsiye ederim. Nimetlerini itiraf ederek ve yarattıklarına iyi davranarak O’nun sevgisini hak etmeye uğraşın. Allah’ü Teala’dan hakkıyla korkun. Allah’ü Teala’ya itaat ederek; çokça zikrederek, şükrederek ve güzelce yakarma ederek O’na yaklaşın.
Ey müslümanlar!.. Zamanı okuyan ve milletlerin hallerine bakan bu son zamanların insanlığın yaşamış olduğu en kanlı, en yıkıcı hoşgörüsüz bir çağ bulunduğunu görür. Dikkate kıymet, şaşkınlık edilecek bir başka şey ise bunun, ilimlerin ve kültürün, eğitimin, buluşların ve keşiflerin görülmemiş bir kuvvete ulaşmış olduğu bir vakitte olmasıdır. Görevlerinin gerçek anlamını unuttular. Kendileri için kanun koydular ve koydukları hükümlerde tadı davrandılar. Büyük bir küstahlıkla haddi aştılar.Zekalarını, yıkıcı silahlar üretmek ve varlıklı kaynakları haksız bir rekabetle elde edebilmek için çalıştırdılar. İlimlerini ve buluşlarını bu yolda harcadılar.
O’nun rızasını kazanmak için sarfedilseydi insanoğlu topluca dünya ve ahireti kazanırlardı. Fakat onlardan bir çok inkar etti ve zulmetti, eziyet etti ve bozgunculuk yapmış oldu. İslam ehli bu kutsal ayda şunu duyuru ederler. Doğruluk ve ıslah, sadece kalbin doğruluğu ve bilinmeyenleri bilen Allah’ü Teala ile bağ kurması ile mümkün olur. İslam’da yakarma geniş manaları olan bir kavramdır. (De ki: “Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm Alemlerin Rabbi olan Allah’ü Teala içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur.”), (Adam olsun hanım olsun, kim mü’min olması durumunda salih amel işlerse Biz şüphesiz ona oldukça güzel bir yaşam yaşatırız. Ve bu tarz şeyleri normal olarak işlediklerinin en güzeliyle ödüllendireceğiz.) Tüm bunlardan sonrasında Allah’ü Teala’ya güvenerek ve en güzel şekilde O’na tevekkül ederek yaşantımıza sahip olmak ve bedeblerini öğrenmek gerekir. Bunu Allah’ü Teala’nın kelimesi en üstte olsun diye ve fitne kalmayıp dinin hepsi Allah’ü Teala’ya ilişkin olsun diye Allah yolunda harcanmalıdır. Namaz, yollar daralınca bitmeyen bir gömü ve coşan bir kaynaktır. İşler yoluna girer ve yaşamın coşkusu artar:”Ey Bilal! Namaz için kamet et ve bizi namazla rahatlat.” Allah’ü Teala’nın izniyle tevbe edenlerin ve korkanların sığınağıdır. İbadet edenlerin nurudur. Namaz, İslam’ın direğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir