İslami Bilgiler

Gece İbadete Kalkmak İçin Neler Yapmalı

Sen kendini onlardan uzak görme! Seninle onlar içinde ne fark var ki, sabahlara kadar uyku uyuyorsun, fakat gece uykudan kalkamıyorsun. Sebebine ulaşınca, gece kalkabilmenin şartlarından ve gece meydana getirilen ibadetlerin tinsel hazzından haberinin olmamasıdır.
Zahiri ve batıni kolaylaştırıcı sebepler olmadıkça, gece uykusundan kalkmak hakikaten oldukça zor olsa gerek. Bunun zahiri sebepleri dörttür
Birincisi Fazla yiyecek yememektir. Şundan dolayı oldukca yiyecek, oldukca uykuya sebep olur ve bu suretle kalkmak da zorlaşır.
Alimlerden bazıları, müridlerin akşam sofrasına giderek Sakın fazlaca yiyip, oldukça içip, oldukca uyumayın; zira fazlaca yer, fazlaca içer, oldukca uyursanız; sonrasında ölüm anında fazlaca pişman olmuş olursunuz. derdi. İşte, gece kalkabilmek için, azca yiyip, mideyi hafifçe tutmaktır.
2. Vücudu gündüzleri haddinden fazla yormamaktır. Bundan dolayı bu sebeple sinirler zayıflar ve oldukça uykuya gereksinim hasıl olur.
3. Öğleden sonrasında birazcık uykuya dalmaktır. Bu uyku, gece kalkmak (kıyam) için yardımcı bir sünnettir. Buna kaylule adı verilir.
4. Gündüzleri isyana (günah, gaflet) dalmamaktır. Şundan dolayı bu hal, kalbi karartır ve rahmeti celb edecek sebeplere engel olur.
Allah’ü Zülcelal’in sevgisi ve inanç kuvveti. Gece ibadetini kolaylaştıran amellerin en kuvvetlisi, Allah’ü Zülcelal’in sevgisi ve inanç kuvvetidir. Şu sebeple gece namaz kılan insan, okumuş olduğu her kelime ile Tanrı-u Zülcelal’e münacaatta bulunduğunu, hatta kalbinden geçenlere de Allah’ü Zülcelal’in vâkıf bulunduğunu, kalbinden geçen hataraların (en ince düşüncelerin) Allah’ü Zülcelal’in ilhamı bulunduğunu bilir. Allah’ü Zülcelal’i seven kimse, elbet O’nunla tenhada yalnız bulunmayı düşünür. Bu zevk onu kıyamını uzatmaya sevk eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir