Sureler

Fil Suresi

Mekke’de nazil olan Fil suresi adını ilk ayeti kerime de geçen ‘’bi eshabil fil’’ kısmından almaktadır. Peygamberimiz (s.a.v.)’in doğduğu seneye denk gelen Fil vakası hakkında bilgiler veren Fil suresi 5 ayetten oluşur. Kur’an-ı Kerim’de 105. sırada olan Fil suresi iniş sırasına göre 19. sırada yer alır. Kâbe’yi yıkmak için gelen Ebrehe ve ordusu hakkında nazil olan bu sure müşriklere uyarı niteliğindedir.

 

Fil Suresi’nin Sebebi Nüzulü

 

Rivayetlere göre Peygamberimizin doğumundan 52 gün önce vuku bulan Fil Vakası, Habeşistanlı olan Ebrehe tarafından gerçekleştirilir. Ebrehe Yemen kralının en başarılı komutanıdır. Yemen kralının vefat etmesinden sonra krallığa geçen Ebrehe Yemen’in durumunu düzeltmek ve ticari hayatı canlandırarak daha fazla insan çekmek adına Yemen’e Kulleys adında bir kilise inşa ettirir. Kulleys oldukça büyük ve her yeri en pahalı malzemelerle yapılmıştır. Hatta içinin altınla kaplı olduğu duvarlarının en parlak taşlarla döşeli olduğu yerlerin ise tamamen mermer kaplı olduğu söylentiler arasındadır. Kulleys inşa edilir ancak insanlar buraya yine de gelmek istemezler. Bunun nedenini vezirleri ile görüşen Ebrehe insanların neden Kulleys’e gelmediklerini sorunca vezirin biri ‘’Mekke’de Kâbe denilen bir yer var. Orası manevi bir anlam ifade ediyor, orası ortadan kalkmadan Kulleys’e kimse gelmez.’’ der. Ayrıca Kulleys o kadar lükstür ki içine giren bir adam bu yapının içine bütün pislikleri alarak her yere sürer.
Ebrehe bu durumu görünce daha da hiddetlenir ve o zamana kadar o bölgenin en büyük ordusunu hazırlatır. Ordusunun başına ise 12 tane fil getirir. Savaş taktiği olarak fillerin insanlara hortumunu sallaması ile şehri daha kolay alacağını hesaplamıştır. Ordusu ile birlikte Kâbe’nin olduğu Mekke şehrinin yakınına kadar gelen Ebrehe şehrin büyüğü olan Abdulmuttalib’le konuşur. Abdulmuttalib’den savaş mı yoksa barış mı istediğini sorar. Abdulmuttalib ise sadece askerlerin aldığı hayvanlarını ister ve orası Allah’ın evidir. Orayı sahibi koruyacaktır diyerek şehrin dışındaki halkın yanına gider. Ebrehe ordulara haber gönderir ve Kâbe’ye doğru yürümeye başlarlar. Fil ordusunun en büyük fili olan ve adı Mamut olarak rivayet edilen bu fil Kâbe’ye zarar vermek istemediği için sürekli olarak geri döner ve Ebrehe adamlarına bu file işkence ederek Kâbe’ye çevirmelerini söyler. Tam o sırada Allahu Teâlâ gökyüzünden Ebabil kuşları gönderir ve bu kuşların ağzınca siccil denen taşlar vardır. Nohut kadar olan bu taşlar Kâbe’ye doğru gelen askerlerin kafasına düşmesi ile birlikte kül haline getirmektedir. Bu olayı anlatan Allahu Teâlâ Kâbe’ye zarar vermenin ne kadar büyük sonuçlar doğurduğunu göstermiş olmaktadır.

 

 

Fil Suresi ve Anlamı

 

Bismillahirrahmânirrahîm.
Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec’al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl.  Fece’alehüm ke’asfin me’kûl.

 

Anlamı:

 

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine! Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?  Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı.  Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı. Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

 

Fil Suresinin Faziletleri

 

    1. Fil suresi düşmanların nasıl mağlup edildiğini anlatan bir sure olmasından dolayı 3,5,7 kere gibi rakamlarda okunduğunda düşmanlardan kurtulmayı sağlar.
    2. Düşmanların şerlerinden kurtulmak için namazlardan sonra bol bol okunmalıdır.
    3. Savaş sırasında okumak zafer kazanmayı sağlar.
    4. Kulların kendilerini muhasebe ederek geçmişten ders almalarını sağlar.
    5. Akşam ve yatsı vakitleri arasında 1000 kere okumak bütün dileklerin kabul olmasını sağlar. Okuyan büyük bir sevince kavuşur.

 

Kaynaklar

(1)Celaleyn Tefsiri
(2)Hak Dini Kur’an Dili, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır
(3)Sabuni Tefsiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir