Sureler

Felak Suresi

Felak ‘’sabah, sabahın en erken vakti’’ anlamına gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de ise 113. sırada yer alan bu sure 20. sure olarak Medine’de nazil olmuştur. Genellikle Nas suresi ile birlikte adını duyduğumuz bu sure Allahu Teala’ya sığınmayı, kötülüklerden sabahın Rabbine dönmeyi anlatır. Nas Suresi ile Felak Suresi ‘’Mukaşkışeteyn ve Muavvizeteyn’’ gibi isimlerle anılmaktadırlar. Mukaşkışeteyn ‘’şirkten uzak tutanlar’’, Muavvizeteyn ise sığınanlar anlamına gelmektedir. Peygamberimiz bu surenin şifa olarak okunmasını tavsiye etmiştir ve Felak suresi 5 ayettir.

 

Felak Suresinin Sebebi Nüzulü

 

Felak suresinin mealine bakıldığında büyüden, üflenmiş iplerin şerrinden Allahu Teâlâ’ya sığınmayı anlatır. Bunun nedeni ise Peygamberimiz (s.a.v.)e bir Yahudi tarafından büyü yapılması ile alakalıdır. Lebid b. Asam adındaki bir Yahudi Peygamberimizin (s.a.v.) saç tellerini ve tarağını ele geçirir. Daha sonra bunları bir hurma lifine sarar. Üzerine ise iplerle 11 düğüm atar. Daha sonra ise üzerine minik bir put yaparak üzerine iğne batırır. Bunu da alarak ‘’Zervan’’ kuyusu içinde bir taşın altına koyar.

Büyünün yapılmasından bir sene sonra Peygamberimiz (s.a.v.) büyünün etkisini şiddetli bir biçimde hissetmeye başlar. Yapılan büyü Hz. Peygambere sıkıntı verir ve yaptıklarını unutma gibi bir belirti daha gösterir. Peygamberimiz (s.a.v.) hanımlarını ziyaret ettiğin düşünür ancak etmemiştir. Bunun gibi günlük hayatı ilgilendiren konularda Peygamberimiz zorluklar çeker. Peygamberliği ve tebliğ konusunda hiçbir zaman bu durumdan dolayı bir noksanlık olmamıştır. Çünkü yapılan büyü Hz. Peygamberin peygamberlik vasfına değil kişiliğine karşı yapılmıştır.

Resulullah bu durumdan çok rahatsızdır. Bir gün Hz. Aişe validemizin hanesinde iken uykuya dalar ve ‘’Ben Allahu Teâlâ’ya sormuş olduğum sorunun cevabını öğrendim.’’ diyerek uyanır. Rüyasında biri ayağının ucunda diğer ise başının ucunda olan iki kişi Peygamberimiz (s.a.v.)’e durumu anlatır. Peygamberimiz ise büyünün yapıldığı yere önce Hz. Ali, Ammar b. Yasir ve Zübeyr’i kuyuya gönderir. Kendisi de kuyunun başına gider. Çıkan büyüyü eline alır. Tam o sırada Cebrail (a.s.) gelir ve Muavvizeteyn okumasını söyler. Peygamberimiz (s.a.v.) bu sureleri okumaya başlayınca ipler tek tek çözülür ve iğne kendiliğinden çıkar. Büyü çözülünce Peygamberimiz (s.a.v.) rahatlar ve Lebid b. Asam suçunu itiraf eder. Peygamberimiz ise onu affeder ve öldürülmemesini söyler.

 

 

Felak Suresi Türkçe Okunuşu Bismillahirrahmânirrahîm.

 

1- Kul e’ûzü birabbil felak
2- Min şerri mâ halak
3- Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4- Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
5- Ve min şerri hâsidin izâ hased

 

Felak Suresi’nin Türkçe Meali (Anlamı) Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

 

1- De ki: “Sığınırım o sabahın Rabbine,
2- Yarattığı şeylerin şerrinden,
3- Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,
4- o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden
5- ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!”

 

Felak Suresinin Faziletleri

  • Namazlardan sonra 3 kere Felak suresi okumak kazalardan ve belalardan korur.
  • Hasedçilerin hasedini engeller, nazar değmesini önler.
  • Sihir, büyü gibi şeylerin etkisiz kalması için 41 kere Felak ve Nas sureleri okunmalıdır.
  • Felak suresi okumaya devam eden kimse bol rızık elde eder.
  • Vesveseden korur. Gece yatmadan önce okunursa şeytanların ve cinlerin şerlerinden emin olunur.

Kaynaklar

 

(1)Celaleyn Tefsiri

(2)Sabuni Tefsiri

 

felak süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir