Oruç

Emziren Anne Oruç Tutmalı mı ?

Ramazan aylarında akılara gelen emziren anne oruç tutmalı mıdır, sorusu hep kafa karıştırır. Bu konuda bir çok araştırma, deney ve incelemeler yapılmış farklı sonuçlar ortaya konmuştur. Emziren annelerinoruç tutmalarında bir sakınca var mıdır diye hem ibadet açısından hem de anane ve bebek sağlığı açısından bakıp öyle karar vermek gerekir.  Bu şekilde sağlıklı bir karar verebiliriz.

Dini açıdan sakıncası var mıdır ?

 

Emziren anneler için Kuran-ı Kerimde yazılı ayette: ‘ Ey insanlar. Başkaları için iyilikte bulunu, kendinizi kendi elinizle tehlikeye atmayın.’’ diye buyurmaktadır. Aynı şekilde peygamber efendimiz ( sav) hamilelik ve emziren anneler için: ‘’ şüphesiz yüce Allah cc, seferi kişinin üzerinden orucu ve namazın yarısını; hamile ve emzikli kadının da orucunu kaldırdı. ‘’  şeklinde buyurmuştur. Hem Kuran-ı Kerimde yazılı ayette hem de peygamber efendimizin buyurduğu şekilde emziren annenin oruç tutmamasında dini açıdan bir yükümlülük bulunmamaktadır.

 

Sağlık açısından bir sakınca var mıdır ?

 

Bu konudaki uzman görüşleri bir birinden biraz ayrılmaktadır. Bu fikir ayrılığın sebebi farklı üniversitelerde yapılan araştırmalardır ve iki ana sebebe dayanmaktadır.

Birinci sebep; emziren annenin oruç tutması halinde vücudun metobolizmasının sağlıklı çalışması için gerekli su ve şekeri alamayacağından metobolik rahatsızlıklar oluşacağı ve bu durumun anne sütünü verimsizleştirip, devamlılığını aksatacağı görüşüdür. Doğumdan sonraki altı ay anne sütü ile beslenen bebekler göz önüne alındığında bu durum gelişim açısından bebeği ve sağlık açısından anneyi riske atacaktır.  Bu görüşü savunan uzmanlar emziren annelerin kesinlikle oruç tutmamaları gerektiğini savunuyorlar.

İkinci sebep;  2001 yılında Fas Üniversitesinde yapılan araştırmada, yaş ortalaması 27 olan 28 sağlıklı anne adayından ramazan öncesi ve ramazan ayının 15. Ve 28. Günlerinde alınan anne sütü örnekleri laboratuvarda incelenmiş ve laktoz, protein, total yoğunlu, sıvı yoğunluğunda düşüşler olduğu ancak bu düşüşlerin çok küçük değerler olduğu ve metobolizma için sorun oluşturmayacağı açıklanmıştır. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesinde yaşları 17 ile 38 arasında değişen 21 gönüllü emziren anne üzerinde yapılan araştırmada; ramazandan önce ve ramazan ayının 15. Gününde ve ramazan ayından 15 gün sonra anne sütü örnekleri alınarak yapılan araştırmada laktoz, sıvı yoğunluğu, total yoğunluk ve protein değerleri açısından bir düşüş olmadığı, magnezyum, kalsiyum ve çinko değerlerinde belirgin düşüş olduğu tescil edilmiştir. Bu durum bebek gelişimi açısından sorun teşkil edebileceğinden emziren annelerin oruç tutmamalarının daha sağlıklı olacağı  belirtilmiştir.

Bu iki araştırma sonucu bir birine paralellik gösterse de mikro besin değerleri olan kalsiyum, magnezyum ve çinko bebek gelişimi için son derece önemli olduğundan emziren anne oruç tutmamalıdır sonucu çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir