İslamda Aile

Düğünlerde Verilen Hediyeler Boşanma Sonrası Kime Kalır

Düğünlerde; evlenen adam ve kızın birbirlerine ve bunların anne, baba, nine, kardeş, amca, dayı, hala, teyze benzer biçimde mahrem akrabalarının kendilerine vermiş oldukları hediyeler bağışlama hükmünde olup tek taraflı olarak bunlardan dönmeleri caiz değildir. Sadece bunların dışındakiler, tahrimen mekruh olmakla beraber verdikleri hediyeyi geri isteyebilirler.
Davetlilerin ve yakınlarının taktığı hediyeler ise eşlerden hangisine verilmiş ise ona ilişkin olur. Kimin adına getirilmiş olduğu bilinmemesi halinde, mümkünse getirenlerden sorulur ve onların sözüne nazaran hareket edilir. Bunun mümkün olmaması halinde bulunulan yerin örf ve adetine bakılırsa hareket edilir. Damadın ve ana babasının geline taktıkları takılar örf ve adetlere göre mehir yerine geçiyorsa mehirdir; kesinlikle geri alınamaz.
Eşler, nikahlı durumda iken birbirlerine vermiş oldukları hediyelerden dönemezler. Damadın anası, babası, adam ve kız kardeşleri, amca ve dayıları, hala ve teyzeleri şeklinde birinci dereceden yakınları, geline vermiş oldukları hediyelerden mekruh olmakla beraber dönebilirler. Sadece bu kimseler söz mevzusu armağanları gelinin rızası yada mahkeme sonucu olmaksızın tek taraflı olarak geri alamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir