Namaz Çeşitleri

Cuma Namazının Kılınılışı, Önemi ve Faziletleri

Hicret esnasında farz kılınan Cuma namazı adını Cuma günü kılınmasından almaktadır. Hicret ederken kılınması emredilen Cuma namazı ilk olarak Rauna vadisinde Peygamberimizin imamlığında kılınmıştır. Farz namazlardan olan Cuma namazı Cuma günü öğlen namazı vaktinde kılınmaktadır. Adını Cuma namazı ile ilgili ayetten alan Cuma Suresi’nde Allahu Teâlâ ‘’Ey iman edenler! (Cuma vakti geldiğinde, ezan okunduğunda) Cumaya çağırıldığınızda alışveriş yapmayı bırakarak Allahu Teâlâ’ya koşun. Eğer bilirseniz (düşünürseniz) bu sizin için daha hayırlıdır.’’ buyurmaktadır. (Cuma Suresi,9)

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Ancak Hanefi mezhebine göre bu iki rekâtın öncesinde ve sonrasında da 4’er rekât namaz kılınmaktadır. Ayrıca Cuma namazı öncesinde Hanefi mezhebine göre hutbede okunur. Cuma namazı:

 1. Akıllı
 2. Buluğ çağına erişmiş
 3. Sağlıklı ve hür
 4. Mukim (yani yolcu olmayan)
 5. Müslüman olan erkeklere farz kılınmıştır.

Köleler, kadınlar, Cuma namazını eda etmek için camiye gelemeyecek kadar mazereti olan erkekler ve yolcular için farz değildir. Farz olmadığı halde Cuma namazı kılan bu kişiler öğlen namazını da kılmış sayılırlar. Cuma namazının en büyük özelliği büyük ve halka açık olan camilerde Müslümanların buluşması, toplanmasıdır. Birlik ve beraberlik duygularının Müslüman âlemi için önemi büyüktür ve Cuma namazı da bu duyguları yaşamayı sağlayan en elverişli ortam olmaktadır. Aynı zamanda birlikte ibadet ediyor olmanın lezzetini tatmak isteyenler içinde güzel bir fırsat olan Cuma namazı cemaatle kılınan namazlardandır. Cuma namazı kılmaya gelecek olan kişilerin gusül abdesti alması, güzel kokular sürünmesi ve güzel kıyafetler giyinmesi Cuma namazı için hazırlık adabındandır.

 

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazı 4 rekât ilk sünnet, 2 rekât farz ve 4 rekâtta son sünnet olmak üzere 10 rekâttan oluşur.

 

4 Rekât İlk Sünnetin Kılınışı

 • Niyet edilir. Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Cuma namazının 4 rekâtlı ilk sünnetini kılmaya denir.
 • ‘’Allahu Ekber’’ diyerek erkekler için eller kulak hizasına kadınlar için göğüs hizasına kaldırılır.
 • Kadınlar göğüs üzerinde erkekler ise göbeğin üzerinde olacak şekilde ellerini bağlarlar ve Sübhaneke duası okunur. Arkasından Euzü besmele çekilir. Fatiha Suresi ve arkasından da zammı sure okunur.
 • Allahu Ekber diyerek rükua gidilir ve en az 3 kere ‘’Subhane rabbiyel azim’’ denir. Kalkılırken ‘’Semi’ Allahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd’’ denilir ve Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir.
 • Secdede en az 3 kere ‘’Subhane rabbiyel a’la’’ denir. Allahu Ekber diyerek oturulur. Bir süre bekledikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir ve en az 3 kere ’’Subhane rabbiyel a’la’’ denilir. 2. rekâta kalkılır.
 • Eller erkekler için göbekte bayanlar için göğüste bağlanarak Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Zammı sure okunarak rükûa gidilir. Daha sonra yukarıdaki gibi secdeye gidilir. 2 kere secde yaptıktan sonra oturulur ve Ettehiyyâtü duası okunur. 3. rekâta kalkılır.
 • 3. rekâtta da Besmele çekilir. Fatiha Suresi okunur ve zammı sure okunur. Daha sonra rükûa gidilir. Secdeye gidilir ve 4. rekât için kalkılır.
 • 4. rekâtta da Besmele çekilir, Fatiha Suresi okunur. Zammı sure okunduktan sonra rükûa gidilir. Daha sonra secde yapılır, secdeden sonra oturulur ve sırasıyla Ettehiyyâtü, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ Atina ve Rabbena Firli duaları okunur.
 • Önce sağ tarafa baş çevrilerek “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek selam verilir. Daha sonra sol tarafa da aynı şekilde selam verilir. İlk sünnet böylece bitmiş olur.

2 Rekât Farzın Kılınışı

 • Cuma namazının farzı için niyet edilir. Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Cuma namazının 2 rekât farzını kılmaya uydum imama denir.
 • Tekbir getirilerek eller erkeklerde kulak hizasına kaldırılır. Daha sonra eller bağlanarak Sübhaneke Duası okunur. İmama uyulduğu için Fatiha ve zammı sure okunmaz. İmamın okuması yeterli olacaktır.
 • İmamın Allahu Ekber demesi ile rükûa gidilir. En az 3 kere ‘’Sübhâne Râbbiye’l-Azim” denilir. Doğrulurken ‘’Semi’ Allahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd’’ denilir. İmamın Allahu Ekber demesi ile secdeye gidilir. En az 3 kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘lâ’’ denilir. Allahu Ekber diyerek oturulur ve Allahu Ekber diyerek tekrar secdeye gidilir. Yine secdede en az 3 kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘lâ’’ denilir. 2. rekâta kalkılır.
 • Allahu Ekber denilerek eller bağlanır ve imam dinlenir. Allahu Ekber diyerek rükûa gidilir. Daha sonra kalkılır ve secdeye gidilir. 2 kere secde yaptıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtü, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ Atina ve Rabbena Firli duaları okunur. Önce sağ tarafa baş çevrilerek “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek selam verilir. Daha sonra sol tarafa da aynı şekilde selam verilir. İlk sünnet böylece bitmiş olur.
 • Cuma namazının farzı mutlaka bir imamın arkasında cemaatle kılınmalıdır.

Son 4 rekâtlı sünnette aynen ilk sünnet gibi kılınır.

 

Cuma Namazının Faziletleri Nelerdir?

 • Allahu Teâlâ katında en kıymetli gün cumadır. Bu günde kılının Cuma namazı da bu nedenle oldukça kıymetlidir ve çokça sevap kazanmak için sunulmuş büyük bir nimettir.
 • Cuma namazı kulların birlikte Allah’a ibadet etmelerini sağladığı için hem beşeri hayatı hem de ahiret hayatını kurtaracak derecede önemli amellerdendir.
 • Cuma namazının 2 rekâtlı farzı bu gün dışında kılınan bin rekâtlı namazdan daha hayırlıdır.
 • Kullar Cuma namazı için abdest alıp camiye doğru yöneldiklerinde her bir adım için bir sevap yazılır ve günahlar affolunur.
 • Cuma namazına devam edeni Allahu Teâlâ cennetliklerden olarak yazar.
 • Cuma namazı kılan kişi 200 sene nafile ibadet etmiş kadar sevap kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir