Cinler ve Şeytan

Cinler İnsanlara Zarar Verir Mi?

Kur’an-ı Kerim’de ve hadisi şeriflerde geçen ancak insanların gözleri ile göremediği canlılardan olan cinler, irade sahibi yaratıklardır. Kelime anlamı olarak gizli olan, örtülü şey manalarına gelen cin kelimesinin İslam dinindeki anlamı ise insan gözü ile görülemeyen, ateşten yaratılmış olan, irade sahibi olan ve ilahi emirlere muhatap olan yaratıklardır. Arapçada ‘’ins’’ kelimesi ile açıklanan cin kelimesi Kur’an-ı Kerim’de örtmek, çevik hareketli olan bir yılan gibi anlamlarda kullanılmıştır. Cinlerle ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de Cin Suresi bulunmaktadır ve baştan sona cinlerden bahsetmektedir. 200 yerde cinler hakkında bilgiler veren Kur’an’a göre cinler insanlardan çok önce yaratılmış olan yaratıklardır.

 

Cinler de insanlar gibi gaybı bilemeyen varlıklardır. İyileri de vardır, kötüleri de vardır. İyi olan cinler ile hayır üzere birleşildiğinde herhangi bir kötülük görülmez. Ancak kötü olan cinlerle görüşmek, kötü işler üzerinde birleşmek bu cinlere sıkıcı gelir. İnsanların boşluklarından yararlanıp çeşitli şaşırtmacalar yaparak korkutabilirler. Cinler bunların dışında iyi huylu olan uysal yaratıklardır.

Kötü olan cinler insanların açıkta olan boşluk hissettikleri bir anda vücutlarına girebilirler ve insana asabiyet, ürperme, vesvese gibi hisler verebilirler. Kötü cinler insanları kötü alışkanlıklara sevk edebilirler. İçki içmek, intihar etmek gibi duygular yaşamaya başlayan insanlara manevi yönden güçlü olan ve Allahu Teâlâ’dan korkan kişiler yardım edebilirler. Cinlerden korkan kişilerin güçlü bir imana sahip olmaları ve Ayet-el Kürsi, Felak, Nas surelerini okumaları gerekir. Cinlerin bulunduğu tuvalet, banyo gibi yerlere girerken dua ederek girilmesi de faydalı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir