Abdest

Cenaze Namazı Abdestsiz Kılınır mı?

Cenaze namazı vefat eden kişinin arkasından Allahu Teâlâ’ya hamd etmek ve vefat eden kişi için dua etmek anlamına gelen bir ibadettir. Namaz çeşitlerinden olan cenaze namazı da diğer namazlarla aynı hükümleri içerir. Yani cenaze namazı namaz farzlarını yerine getirmekle birlikte abdest almayı da gerektiren bir namazdır. Farz, sünnet, müstehap ve vacip türünden olan bütün namazlar gibi cenaze namazı içinde mutlaka abdest alınmalıdır. Çünkü abdest almak namaz kılmanın şartlarındandır. Abdest manevi bir temizlik olduğu için cenaze namazında da bu manevi temizlikten mahrum kalınmaması gerekir. Çünkü namaz kılmak manevi bir hazırlık gerektirir. Abdest alınarak başlanan namazlarda ise daha samimi bir ibadet şuuru oluşur.

Cenaze namazı her ne kadar rükû ve secdesi olmayan bir namaz olsa da Allahu Teâlâ bu ibadeti cenaze namazı olarak adlandırmıştır. Namaza başlama şartlarından olan abdest ise her namaz için geçerlidir. Cenaze namazı ise abdestsiz kılındığında namaz şartlarını taşımadığı için uygun değildir. Bazı âlimler her ne kadar abdestsiz bir şekilde cenaze namazı kılınabileceğini söylese de bu durum Hanefi fıkhına göre yanlıştır. Cenaze namazı kılacak olan kişilerin mutlaka abdest alarak namaza hazırlanması gerekir. Cenaze namazını rükûsu ve secdesi olmayan bir namaz olmasından dolayı dua olarak görenlerin yaptığı bir yorum olan cenaze namazını abdestsiz kılma durumu namaz şartlarını yerine getirmemekten dolayı sakat olacaktır.

Peygamberimiz (s.a.v.) ise namaz için alınan abdesti şöyle anlatmaktadır: ‘’Bir kimse abdest alırken abdestini güzelce alırsa, sonrada namaza durursa bu namazın erkânını riayet ederek yani tadili erkâna harfiyen uyarak, namazını kılarsa, namaz ona şöyle seslenir; ‘’Sen beni koruduğun gibi Allah da seni korusun der, sonra o namaz bir ışık ve nur ile semaya yükselir ve o namaz için semanın kapıları açılır. Kul abdestini güzel almaz namazında rükû ve secdeleri tam yapmazsa, o namaz ona şöyle seslenir, sen beni eksilttiğin, noksanlaştırdığın gibi Allah da seni noksanlaştırsın.’’ der, sonra o namaz üzerine bir karanlık çökerek semaya yükselir. Semanın kapıları açılmaz. Sonra namaz eski bir elbise gibi katlanır ve sahibinin yüzüne vurulur. (1) Bu hadisi şerife göre namaz için abdest almak namazın bir parçası gibidir ve namazın eksiksiz olarak kılınması ile bir bütün halini alan abdest ve namaz kula cennet kapılarını açar.

 

Kaynaklar

 

(1)Ramuzu’l e-hadis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir