Ölüm ve Kıyamet

Büyük ve Küçük Kıyamet Alametleri

Kıyamet,  kelime olarak ayaklanmak, dikilmek anlamına gelir. kıyamet gerçek anlamda ise her şeyin sonunun gelmesi anlamına gelmektedir. Kıyamet günü gelip çattığında İsrafil Sur’u üflediğinde evrenin düzeni bozulacak, yok olmuş ve ölmüş bütün canlılar dirilecek, mahşere gidecekler.Kıyametin kopacağı Kuran’da bir çok ayette yer almaktadır. dünyanın sonunun geldiğini haber verecektir.

Kıyametin kopacağının bir çok alameti vardır. Bunlar küçük alametler ( Alameti suğra ) ve büyük alametler ( Alameti Kubra ) şeklinde ikiye ayrılmıştır. Küçük alametlerin birçoğu eski zamanlarda gerçekleşmiş ve tekrar eder durumda iken büyük alametler ise kıyamet anına daha yakın zamanda gerçekleşecek alametlerdir.

 

Küçük Alametlerden bazıları

 

– Peygamber efendimiz (sav) son peygamber olarak gönderilmesi ve vefat etmesi.
– Kudüs’ün (Beytül makdis) işgal edilmesi
– Fitne ve fesatın çoğalması ve toplum tarafından bu durumun olağan olarak görülmesi
– Allah’a şirk koşulması ve sahte peygamberlerin ortaya çıkması.
– Busra bölgesinde devasa bir ateşin ortaya çıkacağı ve bu ateşin zor söndürüleceği. Bu ateşin 634 yılında hicaz bölgesinde ortaya çıktığı ve  uzunca bir süre söndürülemediği bilinmektedir. Zamanın alimleri bu ateşi uzun yıllar anlatmışlardır.
– Zinanın, faizin ve içkinin yaygınlaşarak toplum tarafından kabul görmesi.
– Evlatlar arasında anne ve babaya itaatsizliklerin yaygınlaşması.
– Yalancı şahitliğin çoğalması, giyinik olduğu halde çıplak olan kadınların çoğalması ve toplum tarafından bu durumun olağan karşılanması.

 

Büyük alametlerden bazıları

 

– Deccalin ahir zamanda ortaya çıkması, Hz İsa’nın yer yüzüne inmesi ve Yec – üc, Mec – üc kavimlerinin ortaya çıkması.
– Arap yarım adasında, doğu illerinde, batı illerinde yerin yarılması ve insanların evlerin yerin dibine geçmesi.
– Güneşin batıdan doğması ve Dabbet-ül arzın ortaya çıkarak insanları mahşer yerine kadar sürecek ateşin ortasına atması.

Kıyametin büyük alametlerinin bzılarının oluş sırası bilinmektedir. Bunlar sırasıyla; 1-İsa peygamberin yer yüzüne inmesş, 2- Yec-üc ve Mec-üc kavimlerinin ortaya çıkması, 3- decaalin ortaya çıkması şeklindedir. Diğer yedi büyyük alametin oluş sırasıbilinmemekle birlikte bu üç alametten sonra oluşacaktır.

Kıyametin büyük ve küçük alametleri ortaya çıkınca İsrafil ortaya çıkarak Sur’ uüfleyecek ve kıyamet anının geldiğini haber verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir