Dualar

Bereket Duası

Karınca duası olarak da bilinen ‘’Bereket Duası’’ rızık, mahsul, güç, saltanat gibi şeyleri Allahu Teâlâ’dan istemek için yapılan bir duadır. Evlerde, iş yerlerinde ve tarla gibi alanlarda bereketin artması için edilen bu duanın hikâyesi Hz. Süleyman ve bir karıncaya dayanır. Bu nedenle adı karınca duası olmuştur. Hz. Süleyman ve yanındaki diğer mü’minler kıtlığın bitmesi ve yağmurun yağması için duaya çıkmaya karar verirler. Yolda giderlerken Hz. Süleyman bir karınca görür ve karınca ters dönmüş bir halde çırpınmaktadır. Bir yandan da ‘’Allah’ım bizi yoktan sen var ettin. Senin rahmetin olmazsa bizler yaşayamayız. İstersen bize su gönderirsin istersen helak edersin, emir ve hüküm senindir.’’ diye dua eder. Hz. Süleyman bunu görünce ağlar ve Cebrail (a.s.) gelerek karıncanın duasının kabul olduğunu bildirir.

Bereket duası Kur’an-ı Kerim’de ve hadisi şeriflerde geçmemektedir. Ancak içerisinde ayet geçmesi ve dine uygun bir dua olmasından dolayı okunabilir. Halis bir niyet ve güçlü bir imanla edilecek olan bu duanın karşılığı Allahu Teâlâ tarafından boş çevrilmeyecektir. Bereket duası çeşitli kaynaklara bakıldığında farklı farklı oldukları görülmektedir. Ancak çok eski kaynaklardan bu yana gelen Bereket Duası aşağıdaki gibidir:

 

“Allahümme ya Rabbi Cebrâîle ve Mîkâile ve İsrâfile ve Azrâile ve İbrahime ve İsmaile ve İshaka ve Yakube

 

Anlamı:

 

Ey Cebrailin, Mikailin, İsrafilin, Azrailin, İbrahimin İsmailin, İshak ve Yakubun

 

Bereket duası bereketlenmesi istenen yerde her gün okunmalıdır. Ayrıca yazılıp bereketlenmesi istene yere koyulursa orası büyük bir berekete kavuşacaktır. İstenilen zamanda Bereket duası okunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir