Mübarek Geceler

Beraat Gecesi

Berat kelimesi, dilimize arapça olan ‘’ el – berae ‘’ kelimesinden geçmiştir. Sözlük anlamaı, aklanma, temizlenme, kurtulmadır.  Asıl anlamı beraet olan kelime;zorluktan kurtuluş, beri olmak demektir.  Bu gece; bereketli ve feyizli big gece olmasından dolayı mubarek bir gece, günahların affedilemsinden  ve kulların ihsana erdidirlmesi nedeniylerahmet gecesi olarak adlandırılır. Zaman içerisinde berat olarak yuvarlanmış ve bu şekilde süregelmiştir. Şaban ayının 14. Günün  15. Gününe bağlayan gece olan  berat gecesinde, Allah’ın kullarına bağışlanma kapılarını sonuna kadar açtığı, sonsuz rahmet bahşettiği,günahkar kullarının günahlarını affettiği, bu gece yapıulan ibadetleri kat kat fazla mükafatlandırdığı gecedir. Berat gecesi; ‘’ leyle- i beraa ’’, ‘’ leyle – i rahmet ‘’, ‘’ leyle – i sakk ‘’, ‘’ leyle- imubareke ‘’ isimleri ilede anılır.

Berat gecesinin önemi; tefsirerde yer alan Levh- il mahfuza ( Kuran-ı Kerim) bu gece indirildiği ve bunu şu ayet ile; Apaçık olan Kitab’a (Kuran- ı Kerim)  and olsun ki, bşz onu mübarek bir gece de ( beraat gecesi )indirdik. Elbette insanları uyarıyoruz. ( Duhan suresi 2,3 ) Ramazan ayı ki  o ayda insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açıkdelilleri olarak Kur’an indirilmiştir. ( Bakara, 2/185) Her berat gecesinde  o yıl içinde olacak ölümler, doğumlar, ameller, ömürler yani o yıl içinde olacak bütün her şey Lev-i Mahfuz’a yazılır.

Halk arasında Berat gecesi namazı ve Salatul Hayr bir namaz vardır.Ancak peygember efendimiz zamanında ve sonrasında berat gecesi namazı ve Salatul Hayr olarak  bilinen bir namaz yoktur. Halk arasında yaygın olan inanış bu gece 100 rekat namaz kılınması yönündedir. Peygamber efendmizin bu geceye özel namaz kıldığı, dualar ettiği bilinmektedir. Ancakberat gecesi namazı adı altında belirli bir namaz şekli yoktur. İmam Gazali; Berat Gecesinde  her rekatında bir fatiha arkasına okunacak  on bir ihlas okuduğu veya  her rekatında bir fatihaarlkasına ihlas okuduğu  okuduğu 100 rekatlık bir namaz kıldığı bilinmektedir. Halk arasında ki 100 rekatlı Berat Gecesi Namazı bburadan gelmektedir.Bu gece rahmet gecesi olduğundan ve Alllah CC bağışlanma kapıları sonsuza kadar açık olduğından edilen dualar ve yapılan ibadetler kabul edilir.

 

Beraat Gecesi Hadis-i Şerifleri

 

‘’ Berat Gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teçvik ederler.’’

‘’ Şaban ayının 15.gecesini ibadetle, gündüzünü de oru. İle geçirin.O gece Allahu teala uyurur ki;Af isteyen yok mu affedeyim, Rızk isteyen yok mu rızk vereyim,dertli olan yok mu, sıhhat vereyim,Ne isteyen varsa istesin vereyim.Bu hal sabaha kadar devam eder.’’

‘’ Şu be gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaip gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan  ve Kurban Bayramı gecesi.’’

‘’ Allahu teala, Şaban ayının 14. Gününü 15. Gününe bağlayan gecede müşrik ve müşahin hariç herkesi affeder.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir