Mübarek Geceler

Arefe Günü

Arefe,arapça geleceği haber veren anlamındaki ‘’ irafa ‘’ kelimesinden osmanlıcaya 1400 lü yılarda     ‘’arefe ‘’ olarak geçmiştir. Kelime anlamı olarak güzel günlerden önceki gün anlamına gelir. Arefe günü ülkemizde Ramazan Bayramı ve Kurban bayramından önceki güne denilmektedir. Ancak asıl olan Arefe günü; hicri takvime göre kameri Zilhicce ayının dokuzuncu gününe denk gelen Kurban Bayramından önceki, tevriye gününden sonraki gündür.  Başka günler için veya Ramazan Bayramından önceki güne arefe denilmez. Ancak ülkemizde bu gün içinde hayırlı bir günün önceki günü olduğundna arefe günü denilmektedir.

Arefe günü dinimizce önemli bir gün olarak adledilmektedir. Bu günün önemi ile ilgili olarak Peygamber efendimiz (SAV) ; arefe gününe hirmet ediniz. Çünkü ( bu gün ) Allahu Tealanın kıymet verdiği vir gündür, şeklinde buyurarak arefe gününün önemini anlatmıştır.

 

Arefe gününün fazileti

 

Arefe günü, çok değerli ve kıymetli bi gündür.  Arefe gecesi ile ilgili olarak; arefe gecesi ibadet edenler, şükür namazı kılanlar Cehennem’den azad edilir, arefe gecesi ibadet edenlerin ve şükür namazı kılanların iki yıllık günahları affedilir. Arefe gecesi bin ihlas okuyup her ihlas duasının başında besmele getirenlerin bütün günahları affedilir, bütün hayır duaları kabul edilir, şeklinde hadiler vardır.

 

Arefe günü yapılması gerekenler

 

Sabah namazı farzı kılındıktan sonra teşrik tekbirleri getirilerek namaz tamamlanır. Teşrik tekbirleri; Allahuekber, Allahu ekber, Lailahe illallahü, vallahuekber, allahu ekber lillahil hamd  şeklindedir.

Sabah nazamızndan sonra; arefe günü oruç tutulması ve mezarlık ziyereti çok sevaptır. Arefe gününe hürmet ederek o gün günaş ilemeleye, sevap işlemeye özen gösterilmelidir. Arefe gününden kurban Bayramının 4. Günü ikindi namazına yani kurban bayramının bitişine kadar 23 vakit namazında farz namazlarından sonra teşrik tekbiri getirilmeli ve arefe günü ile bayram hayır işlenerek geçirilmelidir. Arefe günü bol bol dua edilmeli ve Krun-ı Kerim okunmalıdır. İhlas duasının arapçası okunmalı ve tövbe istigfar getirilmelidir.

 

Arefe günü edilmesi  gereken dualar ve zikirler

 

Bismillahirahmanirahim. Kul Hüvellahu ehad. Allahüssamed. Lem yelid ve lem yuled. Ve lem yekün lehü kufüven ahad.

La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh. Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey in kadir.

Allahümme salli ala Muhammedin enzilhülmuk adel mukarrebe indeke yevmei kıyameh.

 Arefe günü bu dua ve zikirler arafe gecesine kadar okunabildiği kadar okunmalı arefe günü duasız geçirilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir