Allah

Allâh Korkusu ile Gözünden Yaş Akana

Allâh ’ı anarken, Allâh korkusu ile bakış açısından yaş akana, kıyamette azap olmaz.
Allâh korkusu ile ağlayan göze, Cehennem ateşinin dokunması haramdır.
Kıyamette hepimiz ağlayıp gözyaşı dökecektir. Sadece dünyada Allâh korkusu ile, bir damlacık gözyaşı dökenler ağlamayacaktır.
Allâh korkusu ile, bakış açısından yaş akan mümini, Hak teali alevden koruduğu benzer biçimde, ateşi de onun nurundan korur.
Sağılan süt, yine memeye girmediği şeklinde, Allâh korkusundan ağlayan da ateşe girmez.
Allâh ’u Teâlâ’nın, himayesinden başka hiçbir himayenin bulunmadığı kıyamette, himayesine almış olduğu yedi kimseden biri de, yalnız iken Allâh ’ı anıp bakış açısından yaş akan kimsedir.
Allâh korkusu ile gözden akan bir damla gözyaşından yada Allâh yolunda akıtılan bir damla kan damlasından daha kıymetli, Allâh indinde bir damla yoktur.
Cenk meydanlarında O’nun benzer biçimde cengâver biri yoktu. Korku nedir bilmezdi. Cihad esnasında Sahabe daraldığı vakit, Efendimiz’in yanına sığınırlardı, Fakat O nerede bir kalbi kırık görse oturur çocuk şeklinde , etrafını da ağlatırdı.
Allâh Rasulü buyuruyor: “İki göz cehennem ateşi görmez: Düşmana karşı nöbet bekleyen ve Allâh korkusundan ağlayan gözler
Bir gün hutbede şöyleki hitab etti: “Allâh ‘a vallahi billahi ki, eğer benim bildiğimi bilseydiniz, fazlaca , azca gülerdiniz” .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir