Ölüm ve Kıyamet

Ahiret Hayatı Nedir?

İslam’a göre ölüm ve sonrası: bildiğimiz âlem ve bilinmeyen âlem; gördüklerimizi dahi anlayamama gibi bir durum bazı zamanlarda söz konusu iken acaba bilmediğimiz âlem ve âlemler ne kadar ihtişamlı korkunç ve akıl erdirilemeyecek zaman akışlarına ve mekânlara sahne olmaktadır? Aslında bilinmesi gereken yüce Allah’ın yarattığı her şey üzerinde inanılmaz insan akılının eremeyeceği bir kudret ve kuvvete sahip olmasıdır… Ahiret hayatı İslam dini âlimleri tarafından iki ayrı dünya olarak açıklanmıştır.

1)Ölümden sonra kabir hayatı kişi öldükten sonra bir muhasebe sonunda kabrinde cennet ya da cehennem hayatı yaşar ve bu süreç İsrafil a.s kıyametten sonra ikinci kez suru üflemesine kadar sürer. Allah Resulü H.z Muhammed s.a.v birçok kişi tarafından bilinmeyen 2 ayrı olayda ölüyü diriltme mucizesi vardır. Bu diriltme olaylarından (mucizesinden ) bir tanesi Ahiret hayatı ile alakalıdır. Bu olayda Yüce Allah’ın zaman üzerindeki kudretini biraz idrak etmeye çalışalım. Öldükten sonra dirilmeye muhasebe ve ahiret gününe inanmayan bir gurup insanla mezarlığa giderek, Bir mezardaki ölüye seslenmiş Allah’ın izni ile ölü dirilmiştir ve ölüye kabrinde neler yaşadığını sormuştur. Ve kabir ehli Allah’ın izni ile dile gelerek yaşadıklarını anlatmaya başlamıştır… Ben öldükten sonra kabrime sorgu melekleri geldi ve bana sorular sordular; Sorulara verdiğim cevaplar sonunda bir melek iki elini açarak mezarımın duvarlarını ileriye doğru itti.

Ahiret hayatı dâhilinde mezarım aydınlık ve büyük bir oda haline geldi, odamda bir pencere açıldı, odamın penceresinden dışarıya baktığımda odamın dışında, güzel bir bahçe olduğunu çiçekler içinde hurilerin birbiri ile oynadıklarını gördüm. Penceremin yakınında olan hurilerden birini yakalamak için elimi penceremden uzattığımda, elim hurinin boynunda olan inci kolyesine takıldı ve kolye koptu. İncilerin bir kısmı penceremden benim odama bir kısmı da hurinin bulunduğu bahçeye dağıldı, Odama düşen inci tanelerini toplamaya başladığımda sen seslendin ve uyandım ya Muhammed der. Bunun üzerine peygamber efendimiz sormuş, peki sen ne zaman öldün? Kabir ehli cevap verir ben ölmeden önce İsa a.s peygamberdi ya Muhammed der. Ve Allah’ın izni ile mezar ehli tekrar mezarına döner. Bunun üzerine Allah resulü H.z Muhammed başka bir mezara yönelir ve başka bir kabir ehline seslenir. Allah’ın izni ile ölü olan şahıs mezarından uyanır.

H.z Muhammed s.a.v sorar öldükten sonra neler yaşadın? der. Kabir ehli ben öldükten sonra mezarıma melekler geldi ve bana bazı sorular sordular. Ahiret hayatı için sorulara cevap veremeyince melekler çekildi ve karşımda tarif edemeyeceğim korkunç bir yaratık elinde sürükleyerek bir balyozla bana doğru geldi ve balyozu kaldırıp bütün gücü ile Başıma vurdu kayalara taşlara çarpa, çarpa korkunç bir hızla yere doğru çakılmaya başladım. Haykırıyor bağırıyor yardım istiyordum, bu süre tam 500 yıl sürdü sonunda biri çıkıp bana seslendi. Seni buradan kurtarayım mı dedi; Ben yalvardım ne olur kurtar dedim ve beni kolumdan tutarak gökyüzüne doğru fırlattı uçsuz bucaksız bir diken tarlasına düştüm her bir diken benim boyumun iki misli büyüklüğündeydi. Her yerimden dikenler girmiş dikenlere çakılmıştım çok büyük ızdırap ve acı içinde kıvranıyor, haykırıyor ve bağırıyordum kimse yok mu? Beni bu acıdan kurtaracak, kurtarın beni, diye feryat ediyordum tam 500 yıl sürdü bu ızdırabım ve bir ses duydum seni buradan kurtarayım mı dedi.

Kurtar beni dedim der ve beşer yüzyıl acı çektiği 3 hadiseyle birlikte 2500 yıllık bir azap ve acı yaşadığını anlatır. Bunun üzerine Allah Resulü sorar sen ne zaman öldün der. Kabir ehli ben ölmeden son peygamberin gelmek üzer olduğu konuşuluyordu… İlk diriltme olayında binlerce yıl önce ölmüş birinin 10 dakikalık güzel bir kabir hayatı ile bu sureci atlatması; İkinci diriltme olayında ise, çok kısa bir süre önce ölmüş olan, bir insanın, bu kısa sürede binlerce yıllık bir acı çekmesi, aklın idrak ve izah edemeyeceği inanması güç olaylardır. Oysaki bu ve benzeri olaylarla anlayacağımız. Yüce Allah’ın zaman ve mekân üzerindeki sonsuz kudret ve kuvvettir. Allah c.c kısa anlar içinde uzun zamanlar ve aynı mekân içinde farklı eksenlerde farklı mekânlar yaratabilmesidir. Muhasebe gününden sonra ahiret hayatı İsrafil Aleyhi Selam’ın ilk suru üflemesinden sonra kıyametin kopacağı ve 40 yıl süren bir kabir hayatı bekleyişinden sonra ikinci sur ile insanların tekrar dirilerek büyük muhasebeye çekileceği mahşer alanında bir araya geleceği bilinmektedir.

Muhasebe gününden sonra insanların ikameti olarak bildirilendir. Cennet, Cehennem ve ikisi arasında ki Araf olarak 3 ayrı mekân bilinmektedir. Ahiret hayatı sonsuzdur fakat bu sonsuzluk bakii’yet değildir (sonsuzluk burada sınırsız bir süre olarak verilmiştir Yüce Allah’ın bu sonsuzluktan kastının baki yet olmadığını yaratıcının özel isminin tanımında bulunan Ezeli ve Ebedi varlığın özel ismidir Allah) açıklamasından da anlaşılmaktadır. Günahlarından dolayı cehenneme gidip bir müddet cezalarını çeken bir kısım insanında cennete gideceği bilinmektedir. Yazarın düşüncesi: Burada cezalarını çektikten sonra Cennete gitmek söylemi beklide tam doğru bir tanım değildir. Çünkü ahiret hayatı içinde günahlar bir kir çeşididir ve günah kirinin tek ve yegâne temizleyicisi olarak Yüce Allah ateşi öngörmüştür. Yüce Allah’ın günahları temizlemekte cehennem ateşini öngörmesini geniş ve akılcı bir mantıkla düşündüğümüzde karşımıza çıkan şu gerçeği göz ardı etmemek gerekmektedir. İnsanların günahlara sürüklenmesinin sebebi olarak yoldan çıkaran ve günah ittifakı yaptığımız (Azazel) yani Şeytan ateşten yaratılmıştır.

Bunun içindir ki Yüce Allah işte ittifak ettiğiniz şey buydu. Şimdi benim, yapmayın, uymayın ve onunla ittifak etmeyin demiş olmama rağmen aranızda ittifak ettiğiniz şeyleri, Bu cehennem ateşi ile aranızda ne varsa geri verin ve geri alın sizin için yarattığım cennetime ancak böyle girebilirsiniz demek istemesidir.Ahiret hayatı hakkında örnek vermeye çalıştığımız bu olaylar gerçek bir Âlemin sadece zerre şeklinde adlandırabileceğimiz çok küçük bir örneğidir. Yüce Allah her şeyin doğrusunu bilendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir