Abdest

Abdest Nedir ve Nasıl Alınır?

Farsça bir kelime olan ‘’abdest’’ suyu tutmak anlamına gelmektedir. Arapçada ise ‘’veda’a’’ kelimesiyle aynı anlamda olan abdest ibadetlere hazırlık yapmaktır. Belirli organların belirli şekillerde yıkamak ve mesh etmek olarak açıklanan abdest İslam dini içerisinde ayrı bir anlam ve öneme sahiptir. Abdest almak manevi temizlenme için yapılan ibadetler öncesinde maddi bir temizliktir. Kur’an-ı Kerim’de ‘’ Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz yahut yolculukta iseniz yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.’’ (1) buyurulmaktadır.
Abdest hakkında Peygamberimiz (s.a.v.) ise şöyle buyurmuştur: ‘’Hz. Osman (r.a.) abdest aldı ve dedi ki: “Ben Resülullah aleyhissalâtu vesselâm’ın şu benim abdestim gibi abdest aldığını, sonra da şöyle söylediğini gördüm: “Kim bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları affedilir, namazı ve mescide kadar yürümesi de nafile ibadet olur.”(2)

 

Abdest Nasıl Alınır?

 

Abdest almak için niyet edilir. Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Sağ el ile ağza üç kere su alınır. Ağız çalkalanıp tükürülür. Sağ elle buruna 3 kere su verilir ve sol elle sümkürülür. Yüz kıl bitimine kadar 3 kere yıkanır. Kollar önce sağdan başlamak şartıyla 3 kere dirseklere kadar yıkanır. Sağ el ıslatılır ve avuç içi ile birlikte başın üzerine el koyularak mesh edilir. Serçe parmak kulak içine başparmak ise kulağın dışına gelecek şekilde kulaklar mesh edilir. Başparmak ve serçe parmak dışında kalan parmaklar ile ense mesh edilir. Daha sonra ayaklar bileklerle birlikte sağdan başlayarak yıkanır ve ya mesh edilir. Her abdest hareketinde dua etmek ve ya besmele çekmek günahların dökülmesini sağlayacaktır.

 

Kaynaklar

(1)Maide, 6

(2)Müslim, Tahret/ Buhari, Vüdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir