Hac - Umre

2015 Yılı Hac Fiyatları

İslam dini açısından hac farz ibadetlerden biridir ve Müslümanların ömürlerinde bir kere hacca gitmesi Allah’ın kulları üzerindeki haklarındandır. Bu konu ile ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: ‘’İnsanlar içinde haccı duyur; gerek yaya, gerekse uzak yollardan (derin vadilerden) gelen yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler.”(1) Hac Suresi, 27 Buna göre insanların uzak yollardan Kâbe’ye gelecek olması ve hac görevini yerine getirmek amacıyla Mekke’de konaklayacak olması insanların akıllarına hac fiyatları ne kadar sorusunu getirmektedir. Hacca gitmek isteyen kişilerin seçeceği yollar 3 tanedir:

  1. Ülkenin diyanet işleri tarafından düzenlenmiş olan turlara katılmak
  2. Kâbe’ye tur düzenleyen diğer firma, vakıf türü kuruluşlarla hacca gitmek
  3. Kişinin kendi imkânları neticesinde bir yere bağlı olmadan hacca gitmesi.

Ülkemizde genellikle birinci ve ikinci yöntemler kullanılmaktadır. Hacca gidecek kişilerin başvurmuş olduğu kurum ister Diyanet olsun isterse diğer kuruluşlar olsun her biri kendi ayarlamalarına bağlı olarak farklı fiyatlar sunmaktadır. Her sene güncellenen fiyat tablolarında oluşan değişikliklerin sebepleri ise şunlardır:

  • Hacca gidecek olan hacı adaylarının Mekke’ye vardıklarında konakladıkları yerin Kâbe’ye yakınlığına ve uzaklığına göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle hacı adayları Kâbe’ye yakın olan otellerden ve ya diğer konaklama türlerinden birini seçtiklerinde fiyatlar daha pahalı olabilmektedir. Ayrıca seçilen yerde kalınan süre ve kaçar kişilik odalarda kalındığı da fiyata etki eden faktörlerdendir.
  • Hac sırasında kurban kesiliyor olması fiyata dâhil olan durumlardan biri olabilir. Eğer kesilecek olan kurban hac fiyatına dâhil edilirse fiyatlar daha pahalı olabilir.
  • Hac turları sırasında Mekke ve Medine’de ziyaret edilecek olan yerlere göre de fiyat değişikliği olabilmektedir. Buna bağlı olarak farklı yerlere de gitmek isteyen kişilerin tur programlarına ödeyecekleri ücrette de artış olacaktır.
  • Kalınacak olan oteller kimi zaman çok katlı ve kalabalık yerler olabileceği gibi kimi zamanda müstakil oteller şeklinde olabilir. Müstakil otellerde odalarda kalan kişi sayısı azdır ve tuvalet banyo gibi yerler sadece odadaki kişilere özeldir, müşterek değildir. Bu nedenle müstakil oteller diğerlerinden biraz daha pahalı olabilir.
  • Açık büfe ve sabah, öğle, akşam yemeklerine göre de fiyatlarda değişimler meydana gelebilmektedir. Ayrıca hac süreleri de ücretleri etkilemektedir.

Uygun Hac Fiyatları Nerelerdedir?

 

Hac ibadeti için uygun hac turu seçmek isteyen kimselerin Diyanet İşleri Başkanlığı ile ya da diğer kuruluşlarla gidecek olmaları arasında hemen hemen bir fark yok gibidir. Broşürlerde görülen hac fiyatları sunulan hizmetlerle orantılıdır. Ancak uygun bir hac tarifesinden yararlanmak isteyenler Kâbe’den uzakta olan otellerden seçmeleri ve ya orta yakınlıkta bir otel seçerek hac ibadeti için herhangi bir araç ile değil Kâbe’ye yürüyerek gidip gelmeleri daha uygun bir seçim olacaktır. Ayrıca sabah ve akşam öğünlerinde yemek hizmetinden yararlanılabilir. Bir öğün yemek yememek de fiyatların düşmesini sağlayacaktır. Kişilerin Mekke ve Medine’deki harcamalarına da dikkat etmeleri daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir